AKDENİZ SU ÜRÜNLERİ VE HAYVANSAL MAMULLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Su ürünleri ve hayvansal mamulleri sektöründe yurt içi ve yurt dışı talebin artırılması, su ürünlerinin imajının geliştirilmesi, yurt dışında, markalaşılması, hedef ve mevcut pazarlarda ihracatının artırılmasına yönelik faaliyetlerin organize edilmesi ve yürütülmesi amacıyla 1940 yılında Cenup Vilayetleri Canlı Hayvan İhracatçıları Birliği adıyla kurulan birliğimiz 1986 yılında Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği adını aldı.

Geniş bir bölgeye hizmet veren Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ülkemizin Adana Hatay, Mersin, Kayseri, Konya, Nevşehir, Niğde, ve Karaman illerinin sektörümüze ait ihracatından sorumlu olmakta ve bugün toplam 668 ihracatçı üyeye hizmet etmektedir.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği sektörü 6 alt sektör ile temsil etmekte, bu alt sektörler kümes hayvanları etleri, kümes hayvanları yumurtaları, balıklar ve su ürünleri, süt ve süt ürünleri, bağırsak ve hayvansal ürün gruplarından oluşmaktadır.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birliği 2020 yılında yaklaşık 287 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, 2,45 milyar dolar olan Türkiye su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracatına % 11,7 pay ile katkı sağlamıştır. 2020 yılında en çok ihraç edilen ürünler kanatlı eti, yumurta ve canlı kümes hayvanları olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler Irak, Suriye ve Almanya olmuştur.  

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği sadece tüm bu şehirlerdeki üyelerimizi tek bir çatı toplayıp, üyelerimiz ile Bakanlıklar ve resmi kurumlar arasında köprü vazifesi görmekle kalmayıp hem bölgemiz hem ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmek için kolları sıvamıştır.

Projeler,

  • 2020 Temmuz ayında URGE projemiz kapsamında; URGE katılımcısı üye firmalarımız ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiş olup, yeni ihracat pazarları bulunmasına hususunda, pazara girişte dikkat edilmesi gerekenler ve ithalatçı firma bulunması kapsamında danışmanlık hizmeti çerçevesinde gerekli eğitimler verilmiştir.
  • 2020 Eylül ayında URGE projemiz kapsamında, kriz zamanlarında hedef ülkelere yönelik pazarlama stratejileri ve şirket yönetimi hakkında 9 katılımcı firma ile eğitim gerçekleştirildi.
  • Adana'nın Sarıçam ilçesinde gıda sektöründe hizmet verecek modern bir gıda ihtisas organize sanayi bölgesinin hayata geçirilmesi için çalışmalara tüm hızıyla devam etmektedir.
  • Adana Karataş Tarıma Dayalı İhtisas Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına yönelik çalışmalar kapsamında, ilgili OSB'nin fizibilite raporu 2020 Nisan ayında tamamlanarak ilgili kurum ve kuruluşlara arz edilmiştir. Planlamalar doğrultusunda 1.5 Milyar Türk Lirası yatırım alacağı tahmin edilen OSB'nin yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlayacak potansiyele sahip olmasını öngörülmektedir.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde yürütülmekte olan Karataş ve Yumurtalık açıklarında faaliyete geçirilmesi planlanan 50 bin ton kapasiteli Kafes Balıkçılığı projemiz tüm hızıyla ilerlemektedir. Proje faaliyete geçtiğinde 325 bin ton olan kafes balığı üretiminde yüzde 25lik büyüme sağlayacağını tahmin edilmektedir.

 

 

Faaliyetler,

  • Birliğimiz organizasyonunda 2020 Ekim ayında İsrail'e yönelik sanal gıda ticaret heyeti gerçekleştirilmiştir.
  • Birliğimiz organizasyonunda, 2020 yılının Mart ayında Kenya ve Gana ülkelerine yönelik Pazar araştırması hususunda, inceleme heyeti gerçekleştirilmiştir.
  • Birliğimiz organizasyonunda Ağustos 2020'de Dubai'de Türk Gıdası markasının güçlendirilmesi adına inceleme heyeti gerçekleştirilmiştir.
  • Birliğimizce, Türk gıda ürünlerinin Dubai'de tanıtılabilmesi adına, Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) projesi hazırlanıp ilgili kurum ve kuruluşlara arz edilmiştir. Bahse konu projede çalışmalar devam etmektedir. Proje kapsamında, Türk Gıdası Tanıtım videoları, B2B'li tadım etkinlikleri gibi faaliyetler gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.
  • Birliğimiz üye firmalarının ihracatta karşılaştıkları sorunların ilgili Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlara iletilmesi çözüme kavuşturulması hususunda çalışmalara tüm hızıyla devam edilmektedir.

 

 

 

 

 

Çalışma Raporları