Genel Sekreter

Mehmet Ali ERKAN

1965 yılında Adana'da doğan Mehmet Ali Erkan, ilk ve orta öğrenimini sırasıyla Muğla, Erzurum ve Ankara'da tamamlamıştır. Yüksek öğrenimine lisans seviyesinde Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesinde başlayan Erkan, daha sonra Frankfurt Johann Wolfgang Goethe Üniversitesi'nde 3 yıl Siyaset Bilimi ve ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde 2 yıl lisans eğitimi gördükten sonra aynı üniversiteden 1989 yılında mezun olmuştur.

Lisans eğitimi sonrasında 1989 yılında kurulan Ziraat Bankası Bankacılık Okulu'nda 1 yıl Bankacılık ve Finans eğitimi görmüş, 1995-1997 yıllarında ise Amerika Birleşik Devletleri Bentley Üniversitesi'nde İşletme dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. 1990-1992 yıllarında Ziraat Bankası'nda menkul değerler uzmanı olarak çalıştıktan sonra 1991 yılında kazandığı Başbakanlık Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı uzman yardımcılığı giriş sınavı ile 1992 yılı Mart ayında Dış Ticaret Uzman Yardımcısı olarak Dış Ticaret kariyerine başlamıştır. Sonraları ismi Dış Ticaret Müsteşarlığı, Ekonomi Bakanlığı ve şu anda Ticaret Bakanlığı olan kurumda 27 yıl kesintisiz olarak çalışmış olan Mehmet Ali Erkan, Kopenhag Ticaret Müşaviri, Kiev Ticaret Başmüşaviri ve son olarak da Tahran Büyükelçiliği Ekonomi Bakanlığı Temsilcisi olarak yurtdışı görevlerde bulunmuştur.

Mehmet Ali Erkan Tahran görevi sırasında Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2017 yılında ülkemizce dünyada ilk kez kurulan Türkiye Ticaret Merkezi'nde Ülke Direktörü olarak görev almıştır.

2019 yılı Ekim ayından itibaren Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri olarak görev yapan Mehmet Ali Erkan evli ve iki çocuk babasıdır. Kendisi iyi seviyede Almanca ve İngilizce ile orta seviyede Rusça bilmektedir.