AKDENİZ KİMYEVİ MADDELER VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

AKMİB kurulduğundan bu yana kimya sektöründe ihracat yapan Türk Firmaların mesleki ahlak ve dayanışmasını korumayı ihracatını artırmayı, ihraç ürünleri çeşitlendirmeyi, ürünlere rekabet gücü kazandırılması için çalışmalarda bulunmayı, üyelerinin menfaatlerini korumayı, uluslar arası arenada güçlü bağlantılar kurmayı ve yeni pazarlara açılmayı amaç edinmiştir.

Mineral Yakıtlar ve Yağlar, Plastikler ve Kauçuk Mamulleri, Organik-Anorganik Kimyasallar, Eczacılık Ürünleri, Gübreler, Boyalar ve Kozmetik iştigal sahasına sahip olan AKMİB'in görevleri arasında; sektöre ilişkin raporlar hazırlamak, yurt dışı fuarlara milli katılım, alım heyeti ve ticaret heyeti organizasyonları yapmak, sektöre ilişkin eğitimler düzenlemek yer almaktadır.

2023 yılında 30,5 milyar dolar olarak gerçekleşen Türkiye kimya sektörü ihracatından %13,8 pay alan AKMİB ihracatı, 4,8 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. 2023 yılında en fazla ihracat yapılan ülkeler Hollanda, İspanya ve Romanya olurken, en fazla ihracat yapılan ürün grupları ise mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler, plastik ve mamulleri ile anorganik kimyasallar olmuştur.

Çalışma Raporları