AKDENİZ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Çukurova Bölgesi, konfeksiyon sektörü için önemli firmalarını barındıran bölge olarak, sektörün Türkiye'ye yayılmasını sağlamıştır. Bölgemizde yer alan ihracatçıların menfaatlerini korumak için 1986 yılında kurulan Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği bugün 1196 üyesine hizmet vermektedir. 

Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörünün önemi, rakamlardan bağımsız olarak istihdama katkısı ve ülkeye bıraktığı katma değer açısından değerlendirildiğinde daha net ortaya çıkmaktadır. Sektör, emek yoğun yapısı ile istihdama en büyük katkıyı sağlarken, markalaşmaya en müsait sektör olması ile de katma değerli ürün ihracına imkan tanımaktadır.

Dünya üretim teknolojisinde kaydedilen ilerlemeler sayesinde Türk konfeksiyon sanayinde, katma değeri yüksek markalı ürünlerin üretimi için; kalite, verimlilik, özgün tasarım, pazarlama ve sevkiyat kanalları oluşturma yolunda hızla ilerlemektedir. Ayrıca sektör yüksek ihracat performansı ve potansiyeli ile ülkenin dışa açılan penceresidir.

Ekonomi Bakanlığı'nın destek paketi olan “Tasarım ve Ürün Geliştirme Projeleri” ile ihracatçılarımızın moda, endüstriyel tasarım ve inovasyon kapasitelerinin arttırılması ve ihracata dönük katma değeri yüksek ürün üretilmesine yönelik bölgemizde örnek projeleri hayata geçirmeye devam etmektedir.

AHKİB, 2023 yılında Türkiye sektör ihracatına kattığı 353 Milyon Dolar katkı sağlamış ve sektör ihracatından %2,2 pay almıştır. Bayan dış giyim, bay dış giyim ve diğer hazır eşyanın en büyük 3 alt ürün grubunu oluşturduğu AHKİB üyelerinin, ihracatını yoğun olarak Hollanda, İspanya ve Almanya'ya gerçekleştirdiği görülmektedir.

Bölgedeki üye firmaların rekabet gücünün artırılmasına yönelik yeni projeler ile beraber hem ihracatı artırmak hem de bölgemizde daha fazla katma değerli ürün üretmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışma Raporları