Kanada Sektörel Ticaret Heyeti

Sayın Üyemiz,

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği tarafından, Ticaret Bakanlığı'ndan onay alınması durumunda, 20 - 24 Haziran 2022 tarihleri arasında Toronto / Kanada'ya Mobilya, Mobilya Yan Sanayi ve Kereste-Palet Sektörlerine yönelik Kanada Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenecektir.

Ticaret heyeti programı dahilinde, Ticaret Müşavirliklerimizin de desteği ile Mobilya, Kereste-Palet ithalatçı, toptancı ve distribütör firmaları ile katılımcı şirketlerimiz arasında ikili iş görüşmelerinin düzenlenmesi planlanmaktadır. Planlanan Taslak Program ve Sektörel Ticaret Heyeti Katılımcı Şirket Talep Yazısı (EK C-1) Ek'te yer almaktadır. Katılım sağlayacak firmalarımızın EK C-1 formunu doldurarak tarafımıza iletmesi gerekmektedir.

Anılan heyet organizasyonu 2011/1 Sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Tebliği kapsamında devlet destekli olarak planlanmış olup, katılım bedeli devlet desteği düşülmüş ön destekli olacak şekilde kişi başı tahmini maliyet 3.250 ABD Doları olarak belirlenmiştir. İhale sonrası net maliyet bildirilecektir.

Heyetin devlet desteği kapsamına alınması için Ticaret Bakanlığı'na başvuru yapılacak olup katılmak isteyen şirketlerin en geç 9 Mart 2022 Çarşamba günü saat 17.30'a kadar başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapmak için https://forms.gle/LmcVVgjry21ZUYKaA internet adresinden ulaşılabilecek elektronik başvuru formunun her katılımcı kişi için ayrı ayrı doldurulması gerekmektedir. Heyet için yeterli katılımcı sayısına ulaşıldığında, AKİB tarafından katılımcılara iletilecek bilgiye istinaden ödemeler alınacaktır.

Bilgileri ve gereğini rica ederim.

 

Mehmet Ali ERKAN
Genel Sekreter

 

Ek:
1) Katılım Şartları (1 sayfa)
2) Heyet Taslak Programı (1 sayfa)
3) EK C-1 Sektörel Ticaret Heyeti Katılımcı Şirket Talep Yazısı

 

KATILIM ŞARTLARI:

Uygulanacak Teşvikler:

Heyet organizasyonu 2011/1 sayılı “Pazar Araştırması ve Pazara Giriş İlişkin Tebliğ'i çerçevesinde destek kapsamındadır. Bu tebliğe göre; katılımcı ve organizatör kuruluşun ulaşım ve konaklama ve tanıtım ve organizasyon giderlerinin % 60'ı destek kapsamındadır.

Devlet desteği heyet gerçekleştikten sonra Birliğimiz tarafından alınacaktır. Devlet desteğinin hak edilebilmesi için katılımcılarımızın sermaye şirketi olması (şahıs şirketleri desteğe tabi değildir), Birliğimizce heyet öncesi ve sonrası talep edilen belgelerin Birliğimize iletilmesi yeterli olacaktır. Heyet organizasyonu ön destekli olduğundan heyetten sonra katılımcılara herhangi bir destek ödemesi yapılmayacaktır. Katılımcı şirketlerden devlet destekli olarak en fazla iki kişi heyet organizasyonuna katılabilmektedir. Heyet organizasyonuna şirketleri adına katılacak olan temsilcilerin mutlaka heyetin düzenlendiği tarihlerde katılımcı şirket ortağı veya şirketin SGK'lı çalışanı olması gerekmektedir. Katılımcı şirket ile organik bağı olan başka bir şirketten SGK'lı çalışan olsa dahi destek kapsamına girmemektedir. Katılımcı firma DYS sistemine üye olması gerekmektedir. DYS sistemine üyelik için gerekli bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
https://www.akib.org.tr/tr/ihracat-destekleri-destek-yonetim-sistemi.html

Katılım Bedeli ve Son Ödeme Tarihi:

Kişi başı Tahmini Maliyet 3.250 ABD Doları. İhale sonrası net maliyet iletilecektir. Son ödeme tarihi hakkında daha sonra ayrıca bilgi verilecektir. Heyet katılımcısı şirket, katılım ön destekli bedelini Birliğimize ödeyecek ve devlet desteği
evraklarını heyet öncesi ve sonrası Birliğimize teslim edecektir. Destek evrakları; katılımcı şirket bilgi formu, katılımcı şirket talep yazısı, uçak biniş kartları ve heyetin gerçekleştiği dönem SGK hizmet listesi olup başvuru yapan şirketlere ayrıntılı bilgi verilecektir. Heyete katılım bedelinin tamamı, tek seferde Birliğin banka hesabına ilgili döviz cinsinden tüm gönderim masrafları gönderen katılımcı şirket tarafından karşılanacak şekilde banka havalesi ile yapılacaktır.

Katılımcıların mücbir sebepler hariç olmak üzere katılımdan vazgeçmeleri durumunda katılım ücretleri geri ödenmeyecektir. · Heyetimiz 9 Mart 2022 tarihine kadar 8 katılımcı şirkete ulaşmadığı takdirde AKİB tarafından iptal edilecek ve ödemeleriniz iade edilecektir.

Katılım Bedeline Dahil Olan Hizmetler:
- İç hat – İstanbul – Toronto, Toronto – İstanbul – İç hat ekonomi sınıfı uçak bileti
- Toronto'da 4* veya 5* otelde konaklama
- Şehir içi ve varsa Şehirlerarası transferler
- İthalatçı firmalar ile ikili iş görüşmeleri organizasyonu ve tüm altyapısı (salon kirası, teknik malzeme, çay kahve servisi vb.)
- İthalatçı firmaların ikili iş görüşmelerine katılımını arttırmak için alınacak PR ve tanıtım hizmetleri
- Önemli kurum kuruluş ve firma ziyaretleri
- İkili iş görüşmeleri için firma kataloğu hazırlanması

Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin:

İlgili Kişiler: Osman BÜLBÜL, Burak İnanç ALAGÖZ, Begüm ASLAN
Tel: 0324 325 37 37 / E-Posta: sanayi@akib.org.tr