ASD Market Week Fuarı (İPTAL EDİLMİŞTİR.)

 

Sayın Yetkili,

21-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında ABD / Las Vegas'ta düzenlenecek olan ASD MARKET WEEK fuarına Türkiye milli katılımının Akdeniz İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Fuara, Türkiye'nin milli katılımı ile katılmak isteyen firmaların 11.02.2022 tarihine kadar online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Başvurunuzun kabul edilmesi için online başvuru ile beraber Akdeniz İhracatçı Birlikleri Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Mersin Şubesi TR40 0001 5001 5804 8000 9271 41 IBAN no'lu Dolar hesabına toplam katılım bedelinin %50'sinin 11.02.2022 tarihine kadar yatırılması ve online başvurunuz alındıktan sonra gönderilecek olan katılımcı sözleşmesinin her sayfası firma imza yetkili/yetkililerince imzalanıp, ıslak imzalı sözleşmenin ve imza sirkülerinin tarafımıza kargo edilmesi gerekmektedir.

Online Başvuru Formu: ASD MARKET WEEK AUGUST ONLINE BAŞVURU FORMU

Katılım Bedeli: Tahmini 1170 $/m2 (nakliyesiz)

Katılım bedeline;

 • Yer kirası,
 • Özel stant konstrüksiyonu,
 • Stant genel ve günlük temizlik hizmeti,
 • Kataloğa giriş bedeli,
 • Elektrik ve internet bağlantısı,
 • Genel Sekreterliğimizce hazırlanan firma broşüründe yer alma,
 • Stantlara ikram (çay-kahve-kurabiye veya çerez) hizmetleri dahildir.

Fuarda yer alacak ürün grupları aşağıda belirtilmektedir;

Stil: Giyim, Ayakkabı, Çanta, Moda Aksesuarları: Eldiven, Şapka, Şemsiye, Atkı, Kravat, Kemer, Gözlük, Takı.. v.b.

Ev Aksesuarları ve Hediyelik Eşyalar: Banyo Tekstili ve Aksesuarları, Yatak Odası Tekstili ve Aksesuarları, Ev Tekstili, Zücaciye, Tencere / Tava / Mutfak Ekipmanları, Küçük Ev Aletleri, Ev Dekorasyonu, Seramik ve Plastik Ürünler

Kozmetik ve Güzellik Ürünleri: Saç, Tırnak ve Cilt Bakım Ürünleri, Parfüm ve Losyonlar, Her Türlü Kozmetik ve Bakım Ürünleri

El Yapımı Ürünler: El Yapımı Tekstil, Nakışlı ve Tığ İşi Ürünler, Şallar, Takı

Yılda 2 kez düzenlenmekte olan ASD Market Week Fuarı; 60 ülkeden 30.000'den fazla ithalatçı, distribütör ve toptancı tarafından ziyaret edilirken, 17 ülkeden 1.400 katılımcıya da ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca, katılımcıların fuar sırasında satış yapabildiği dünyanın en büyük uluslararası ticaret platformudur.

Fuarın milli katılımının, “2017/4 sayılı Karar” çerçevesinde T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda katılımcı firmaların stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına belirlenen birim fiyat üzerinden 220.000 Türk Lirası'na kadar desteklenecektir.

Bilgilerini rica ederim.

 

Mehmet Ali ERKAN

Genel Sekreter

 

Ek: Ödeme Bilgileri ve Katılım Şartları

 

ÖDEME BİLGİLERİ

Banka Hesap Bilgileri

Alıcı Adı: Akdeniz İhracatçı Birlikleri

Banka ve Şube Adı

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Mersin Şubesi (Şube Kodu: 052)

IBAN (DOLAR)

TR40 0001 5001 5804 8000 9271 41

İlgili kişiler

Aydan Hançer (Dahili: 1202)

E-Mail

fuar@akib.org.tr

 

KATILIM ŞARTLARI

 1. Katılımcı firmaların destekten yararlanabilmesi için Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin Karar (2017/4) ve Uygulama Usul ve Esasları'nda belirtilen şartlara uymak ve istenen belgeleri sunmak zorundadır. Katılımcı firmaların 2017/4 sayılı Tebliğ maddelerini bilmeleri kendi sorumluluğundadır. Bu tebliğe www.ticaret.gov.tr web sayfasından ulaşabilirsiniz.
 2. Fuarın milli katılımının T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda, katılımcı firmaların stant alanının metrekare cinsinden büyüklüğü dikkate alınmak suretiyle, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına TL olarak belirlenecek birim fiyat üzerinden 220.000 Türk Lirası'na kadar desteklenir. Söz konusu fuar, Bakanlıkça (İhracat Genel Müdürlüğü) belirlenerek ilan edilen Prestijli Fuarlar listesinde yer alması durumunda, Katılımcı yılda iki defaya mahsus olmak üzere; Ticaret Bakanlığı tarafından metrekare başına belirlenecek TL birim fiyat üzerinden 743.000 Türk Lirası'na kadar desteklenir. Katılımcının prestijli fuar desteğinden yararlanabilmesi için, fuar sonrası destek başvurusunu yaparken DYS sistemi üzerinden prestijli fuar seçeneğini seçmesi gerekmektedir.
 3. Firmaların stant yerleşimleri Birliğimizce yapılacaktır. Birliğimiz stant m2 talebinde değişiklik yapmaya yetkilidir.
 4. Birliğimiz; fuar organizasyonlarını, başvuru sayısına, bütçe ve organizasyon imkanlarına göre iptal etme hakkına sahip olup böyle bir durumunda başvuran firmaların ödedikleri bedeller iade edilir. Ancak fuar idaresi tarafından Birliğimize intikal edecek her türlü cezai bedel başvuran firmalara yansıtılacak olup bu bedel mahsup edilerek geri ödeme yapılacaktır.
 5. Destekten yararlanılabilmesi için stantta sergilenen ve/veya tanıtımını yapılan ürünlerin yurtiçinde üretildiğine dair, katılımcı firmaya veya pazarlama sözleşmesi yapılan firmaya ait kapasite raporu ibraz edilmesi gerekmekte olup, kapasite raporunda yer alan üretim konusuna dâhil olmayan ürün ve/veya ithal ürün sergileyen ve/veya tanıtım yapan firmalar destekten yararlanamamaktadır.
 6. 2017/4 sayılı Karar'ın Uygulama Usul ve Esasları DYS'de yer alan Madde 19 (1) de “Katılımcının yanıltıcı veya gerçeğe aykırı bilgi verdiğinin veya belge ibraz ettiğinin, Türk malı imajına zarar verdiğinin, kalitesiz ürünler sergilediğinin, fuar süresince gösterdiği tanıtıma yönelik yaklaşımının ülkemiz itibarını zedelediğinin, yabancı ürün veya marka sergilediğinin, 2017/4 sayılı Karar kapsamı dışında başka bir mevzuat kapsamında aynı harcama kalemleri için destek aldığının veya 2017/4 sayılı Karar hükümlerine aykırı fiillerde bulunduğunun tespiti halinde destek talebi kabul edilmez. Bu fiillerin ödeme yapıldıktan sonra belirlenmesi durumunda 2017/4 sayılı Kararın 10 uncu maddesi hükmü çerçevesinde işlem yapılır.”
 7. 2017/4 sayılı Tebliğin Madde 2 (1)'de yer alan “Bu Tebliğ kapsamındaki desteklerden Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirket ile Türkiye'de yerleşik üretici/imalatçı organizasyonları yararlandırılır.” hükmüne istinaden ihracatçı birliğine üye olmayan şirketler ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmamış şirketler ile şahıs firmaları destekten yararlanamamaktadır.
 8. Özel üretim (private label), fason üretim gerçekleştiren şirketler, yurt dışı fuar organizasyonlarına iştirakleri ile sektörel nitelikteki uluslararası fuarlara bireysel katılımlarında; yerli ve yabancı şirketler veya zincir mağazaların unvan, marka ve logolarını, söz konusu şirketler veya zincir mağazalar için üretim yaptıklarını tevsik etmek kaydıyla (sözleşme,fatura vb talep edilir), kendi ticaret unvanları veya tescilli markaları (marka tescil belgesi sunulmalıdır) ile beraber stand alanlarında kullanabilirler. Ancak, bu tür sergileme tarzı katılımcının geri planda kalarak diğer markaların ön plana çıkması anlamı taşımadan sadece üretim kapasitesi ve kalitesi açısından destekleyici unsur olarak kullanılabilir. Fuar desteği alabilmeniz için Stant alanında kullanacağınız markaların “firmanız adına marka tescil belgesi” nin olması zorunludur.
 9. Yapılacak ödemelerin katılımcı firmanın banka hesabından organizatör firmanın banka hesabına bankacılık kanalıyla yapılması gerekir. Elden yapılan ödemeler, şahıslara ait banka hesaplarından yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Katılım tutarının firmanıza ait banka hesabından EFT veya havale ile yapılması gerekmektedir.
 10. KATILIM PAYI ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER: Stant alanının kiralanması, Stant inşaat ve dekorasyonu, İnternet bağlantısı, Katılımcı firmaların yer aldığı broşür yapılması ve fuar alanında dağıtılması, Stant genel ve günlük temizlik hizmeti, Fuar basılı ve online kataloğunda yer alma, belirli sayıda ücretsiz fuar giriş kartı, İkram (çay-kahve-kurabiye-çerez) hizmetleri, duyuru metninde fuar nakliyeli olarak belirtilmişse; ürünlerinizin nakliyesi, gümrükleme ve sigortası [tek yön gidiş nakliyesi, Birliğimiz bazı ürünlerin nakliyesini üstlenmeme hakkına sahiptir]
 11. ÖDEME ŞEKLİ: “2017/4 sayılı Tebliğ”in uygulama usül ve esasları gereğince fuar katılımcısı firma, katılım toplam bedelinin tamamını Birliğimize ödeyecek ve Devlet Destek evraklarını DYS sistemi üzerinden Birliğimize teslim edecek olup, fuar katılımına ilişkin Devlet Desteği karşılığı tutar fuar sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından doğrudan firmanın banka hesabına yatırılacaktır. Birliğimiz, ihracatçı firmalarımızın fuar ödeme süreçlerinde karşılaşacakları finansman yükünü hafifletme gayesi ile 2 taksitte katılım bedeli tahsil edilecektir.
 12. Fuar katılım bedeli ödemelerinin Akdeniz İhracatçı Birliklerin Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Mersin Şubesi TR40 0001 5001 5804 8000 9271 41 IBAN no'lu Dolar hesabına yapılması gerekmektedir.
 13. Belirtilen online linkte yer alan başvuru formunun ilgili firma tarafından doldurulması ile işbu fuar duyurusundaki şartların firmalar tarafından peşin olarak, gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt edildiği kabul olunur.