İhracat Eylül Ayında Rekor Tazeledi

İHRACAT EYLÜL AYINDA REKOR TAZELEDİ

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eylül ayı ihracat rakamlarını Mersin Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde (AKİB) düzenlenen toplantıda açıkladı. Bakan Ruhsar Pekcan “Eylül ayında ihracatımız geçen sene aynı döneme ilişkin performansın üzerine çıkarak 15 milyar 220 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.  Bu rakamın cumhuriyet tarihinin en yüksek eylül ayı ihracat rakımı olarak yansıdığını bildiren Bakan Pekcan, yılın 9 aylık döneminde toplam ihracatın yüzde 2.56 artışla 132 milyar 505 milyon dolara eriştiğini duyurdu.  Pekcan Eximbank'ın TL kredi faizlerini de bugün itibarıyla yüzde 9.61'e çektiğini müjdeledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla eylül ayı ihracat rakamlarını Mersin'de açıkladı. Türkiye'nin ihracatı 2019 yılı eylül ayında 15 milyar 220 milyon dolara ulaşırken, bu rakam Cumhuriyet tarihinin en yüksek eylül ayı ihracat rakamı oldu.
Akdeniz İhracatçılar Birliği'nde düzenlenen toplantıda bölgedeki iş insanlarına hitap eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Mersin'in her yıl ihracatını arttıran iller arasında olduğunu belirtip, geçen yıl 1.7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Mersinlileri tebrik etti. Eylül ayı ihracat rakamlarını açıklayan Bakan Ruhsar Pekcan “İhracatımızda dengeli ve istikrarlı bir büyümeyi devam ettirmek istiyoruz. Ancak küresel konjonktür Türkiye dahil tüm ülkeleri olumsuz etkiliyor. Eylül ayındaki ihracatımız geçen sene eylül ayındaki güçlü performansın üzerine çıkarak 15 milyar 220 milyon dolar olarak gerçekleştirmiştir. Yılın 9 ayındaki kümülatif ihracatımız geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 2,56 artışla 132 milyar 505 milyon dolar oldu. Miktar bazında ihracatımız yüzde 19,8 arttı. Değer bazındaki yansıma ise yüzde 2,6 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla ihracatımız miktar olarak artmasına rağmen değer olarak artış yaşanmadı. Bunda konjonktürel durum ve dolar avro paritesinin de etkisi var” dedi.
Bakan Pekcan, Mersin'de 17'nci şubesinin açılışını yaptığı Eximbank'ın TL kredi faizlerini bugün itibarıyla yüzde 9.61'e çektiğini duyurdu.

'İhracatta başarılı seyir devam ediyor'
TİM Başkanı İsmail Gülle ise 2019'da küresel ticaret savaşlarının ve ekonomi-politik çatışmaların negatif etkisine rağmen, ihracatın öngördükleri gibi aylık performansındaki başarılı seyrini devam ettirdiğini söyledi.

Yılbaşından bu yana küresel ticaret açısından çok hızlı güncellenen bir gündemi ve değişen pazar dengelerini tecrübe ettiklerini kaydeden İsmail Gülle, “İhracat yapan firmaların sayısı 13 yıldır ilk defa ithalat yapanları geride bırakmış durumda. 2018 yılında 79 bin 773 ithalatçımız var iken, ihracatçı sayımız 83 bin 286'e yükseldi. İhracatçılar olarak Yeni Ekonomi Programı ile çizilen yol haritasının büyüme, istihdam, enflasyon ve cari denge beklentilerine uygun olarak 2020 yılının ilk çeyreği itibariyle bir değişim sürecini sırtlayacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

Eylül ayı ihracatına ilişkin detaylara değinen TİM Başkanı Gülle “Öncelikle, eylül ayında 1.392 firmamızın ihracata 'merhaba' dedi. Mersin ilimizden de 23 firmamız, ilk kez ihracat ailemize katıldı. Firma özelinde bakıldığında, eylül ayı içerisinde toplam 38 bin 744 firmamız ihracat gerçekleştirdi” dedi.
Otomotiv sektörü liderliğini sürdürdü
Eylül ayının lideri, 2,6 milyar dolarlık ihracat ile otomotiv sektörü oldu. Otomotivi, 1,7 milyar dolar ihracat ile kimyevi maddeler ve 1,5 milyar dolar ihracat ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. İhracatını en çok artıran sektörler ise yüzde 113 artışla 278 milyon dolara ulaşan fındık ve mamulleri, yüzde 34 artışla 164 milyon dolara ulaşan savunma ve havacılık ile yüzde 25 artışla 305 milyon dolara ulaşan çimento cam seramik ve toprak ürünleri oldu. Sektörlerin ihracat yaptıkları ülke sayılarına bakıldığında 201 ülke ve bölgeye gerçekleştirdiği ihracatla kimyevi maddeler birinci, 191 ülke ile çelik ikinci, 188 ülke ile hububat üçüncü oldu.
124 ülkeye ihracat arttı
Eylül ayında ihracatçılar, ülkemizin bayrağını 213 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. Bu ülkelerin 115'ine ihracat artarken 84 ülkede ise artış yüzde 10'un, tam 36 ülkede ise yüzde 50'nin üzerinde gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke ise 1,4 milyar dolar ile Almanya, 1,1 milyar dolar ile Birleşik Krallık ve 882 milyon dolar ile İtalya oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 49,4 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 66,3 olarak gerçekleşti. En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği'nin ihracatımızdaki payı eylülde yüzde 49,4 oldu.
İstanbul'un ihracatı 6 milyar dolar oldu
İllerin ihracatına bakıldığında; eylül ayında 49 il ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla; 6 milyar dolarla İstanbul, 1,3 milyar dolarla Kocaeli ve 1,2 milyar dolarla Bursa oldu. En dikkat çekici artışlar ise; ihracatını 4 kata yakın artırarak 10,2 milyon dolara ulaşan Yalova, 2,5 kat artışla 10,9 milyon dolara ulaşan Kastamonu ve 2 katın üzerinde artışla 120 milyon doları aşan Trabzon'da yaşandı. Yalova'nın ihracat artışında Gemi ve Yat sektörü etkili olurken, Kastamonu'nda mücevher, Trabzon'da fındık sektörlerindeki artış başarıyı getirdi.
Ay boyunca 175 ülkeye ihracatta TL kullanıldı, toplam rakam bir önceki yılın eylül ayına göre yüzde 10,6 artarak 5 milyar TL oldu. 6 bin 824 firma eylül ayında beyannamelerinde Türk Lirasını tercih etti.
Miktar bazında ihracatta ise eylülde yüzde 11,1 artışla 12,3 milyon tona, yılın ilk 9 ayında yüzde 18,6 artışla 108 milyon tona ulaşıldı. Son olarak, eylül ayında Euro dolar paritesinin etkisi negatif yönlü 362 milyon dolar olurken, yılın ilk 9 ayında pariteden kaynaklanan negatif etki 3,5 milyar dolar oldu.
İhracatçının sorunları masaya yatırıldı
TİM'in “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefi doğrultusunda ihracatçının taleplerini dinlediği ve bölgesel sorunlarını masaya yatırdığı “TİM Akdeniz Meclisi” toplantısına Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz İhracatçı Birlikleri temsilcileri ve bölgenin önde gelen iş insanları katıldı.
Mersin ilinin ihracat potansiyeline vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, şunları aktardı: “İlimiz, Mersin; limanı, serbest bölgesi, demiryolu ulaşımı, geçmişten gelen lojistik kültürü ve bu yönde gelişmiş insan kaynağı ile ihracat için bütün imkanları barındıran, sadece Çukurova bölgesinin değil, aynı zamanda Ortadoğu ve Doğu Akdeniz'in de en önemli lojistik merkezi. 2002'de Mersin ilimizin yıllık ihracatı 320 milyon dolar iken, 2008'de 1 milyar doları aşarak, 2018 itibari ile 1,7 milyara yükseldi. İlimizin 2018 yılında eriştiği bu rakam, aynı zamanda da tüm zamanların en yüksek yıllık ihracat rakamı. Mersin ilimizden beklentimiz, ülkemizin ihracat artış oranını da aşan bir tempoda performans göstermesi. Bu sayede, önce bölgemiz, ardından ülkemizin ihracatını sırtlamak, ilimizin hedefleri arasında olmalı. Özenle takip ettiğimiz, çok sıkı çalışmalar yürüttüğümüz başka bir husus, ihracatımızın teknolojik düzeyi. 2018 yılında ülkemiz ihracatının yüzde 3,3'ü ileri teknoloji sınıflarında gerçekleşti. Yüzde 34'i aşkın bir oranda da orta-ileri teknoloji ürünleri ihraç ediyoruz. Mersin'de ise Yüksek teknolojili ürün ihracatımız, 20 milyon dolar ile yüzde 1,1 seviyesinde Orta – Yüksek Teknolojili ürün ihracatımız da 230 milyon dolar ile yüzde 13,3 seviyesinde gerçekleşti. İlimizdeki çok kıymetli üniversitelerimiz, teknokentlerimiz, bu potansiyeli açığa çıkarmak adına sanayi ile iş birliği içerisinde pek çok proje yürütüyorlardır. Firmalarımız, araştırma ve ürün geliştirme konularında akademik bilgiye daha fazla başvurmalı. Ancak bu sayede, Sofistike ürün üretim ve ihracatını daha etkili bir seviyeye çekebiliriz.”
Mersin Türk Eximbank şubesi açıldı
Program kapsamında Türk Eximbank Mersin Şubesi de Akdeniz İhracatçıları Birliği (AKİB) bünyesinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Gülle ve Eximbank Genel Müdürü Enis Gültekin'in katıldığı törenle hizmete açıldı.
Törende konuşan İsmail Gülle, Mersin ve çevre illerin son yıllarda gösterdiği ihracat performansının bu bölgede bir Eximbank şubesi açılmasını zorunlu hale getirdiğini vurguladı. İsmail Gülle,  Mersin ve bölgenin ihracat rakamları hakkında şu bilgileri verdi: “2018'de sadece Mersin ilimiz ihracatçıları, ihracatlarını bir önceki yıla göre yüzde 15 oranında artırarak 1,7 milyar dolara taşıdı. Bu sayede ilimizin ihracattan aldığı pay da yüzde 1'in üzerine çıkmış oldu. Akdeniz İhracatçı Birliklerimiz ise, iddialı ihracat rakamlarını sürdürüyor. AKİB'in ilk 9 ayda ihracatını yüzde 11 artırarak 10 milyar sınırına dayandığını görüyoruz.  Bu gelişmeler ışığında, İstanbul'da Dış Ticaret Kompleksimiz ve İzmir'de EİB İrtibat Ofisi'nin ardından, AKİB binamızda da ihracatçılarımıza hizmet verecek şubeyi açıyoruz. 2018'de her 4 dolar ihracatımızın 1 dolarında Eximbank'ın katkısı var. Bu oran çok kısa sürede çok daha ileri seviyeye taşınacak. Bu konuda her şeyi Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan beklemek olmaz dedik, TİM ve İhracatçı Birliklerimiz olarak, yedek akçelerimizden 256,2 milyon TL'ye geçtiğimiz ay Eximbank'a aktardık. Bu sayede bankamızın daha fazla ihracatçıya, daha uygun koşullarda,  daha geniş bir yelpazede hizmet verebilmesi için elimizi taşın altına koyduk. Birliklerimizdeki her bir kuruşun tekrar ihracatçılarımızın emrine, kullanımına sunulması en temel önceliğimiz.”