Mersin, Narenciye Festivali'yle şenlendi

Türkiye'nin narenciye cenneti Mersin'de 7'ncisi düzenlenen Uluslararası Narenciye Festivali, coşkuyla kutlandı. Sahil bandında gerçekleştirilen festival, renkli görüntülere sahne oldu.
Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde 27 kurumun destekleriyle düzenlenen 7. Mersin Uluslararası Narenciye Festivali'nin açılışı Adnan Menderes Bulvarı sahil bandında yapıldı. Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) de destek verdiği festivalde Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Bulgaristan, Güney Kore, Kırgızistan, Meksika, Şili, Moldova ve Hindistan'ın da aralarında olduğu 25 ülkeden sanat grupları, gösteriler sundu.
Narenciye üreticisi kadınların, meyvelerle süsledikleri traktörleriyle katıldıkları kortejde, çocuk grupları, bisikletli gezginler ve tiyatro toplulukları da yer aldı. Kortejde, narenciye kullanılarak yapılan aslan, fil, motosiklet, portakal, limon, gitar gibi 10 devasa figür de dikkati çekti.
Sahilin de narenciye ürünleriyle süslendiği festivalde, bu yıl ilk kez yapılan balina, ejderha, maymun ve denizaltı gibi figürler ile uçak, helikopter, mini evlerin sergilendiği alan vatandaşların akınına uğradı.

“Mersin'in gülen yüzünü herkese göstermek için rengarenk bir narenciye dünyası oluşturduk”
Festivalin açılış seremonisine Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Mersin milletvekilleri ve protokol üyeleri katıldı.
Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Komitesi Başkanı Abdullah Özdemir, Akdeniz'in incisi Mersin'in gülen yüzünü herkese göstermek için rengarenk bir narenciye dünyası oluşturduklarını vurguladı. Abullah Özdemir, “Bizim gözümüzde narenciye ürünleri birer mücevher gibidir. Bir kuyumcu misali bu ürünleri özenle işleyerek, 30 figür ve tüm bu güzel süslemeleri yaptık. Meyvenin kendisinin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye'nin ilk ve tek festivali Mersin Narenciye Festivalidir. Festival boyunca yüz binlerce ziyaretçimize coşku ve eğlence dolu bir şenlik ortamı sunuyoruz” dedi.

“Türkiye'de narenciyenin kalbi Mersin'de atıyor”
“Amacımız, kamuoyunun dikkatini narenciyeye ve Mersin'e çekmek, narenciyenin hak ettiği değeri bulmasını sağlamak” diyen Özdemir, narenciyenin Mersin için etrafında kenetlenmesi gereken bir sembol olduğunu ifade etti. Özdemir, “Türkiye'de narenciyenin kalbi Mersin'e atmaktadır. En büyük temennimiz, üreticilerimizin alın terlerinin karşılığını almalarıdır. Narenciye tüketiminin ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır. Narenciye hayattır, sevgidir, hoşgörüdür, kardeşliktir. Narenciye Mersin'dir” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu: “Mersin bunun en iyisini yapmış”
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu ise Narenciye Festivali'nin hayırlı olmasını dileyerek, Mersin'de bugün müthiş manzara olduğunun altını çizdi. Pek çok şehirde festivallere şahitlik ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Ama Mersin bunun en iyisini yapmış. Tasarımından lojistiğine kadar dünya standartlarında bir festival yapıyorsunuz. Şimdi bunu bir kademe daha yukarıya çıkartıp uluslararası festival haline çeviriyor olmamız lazım. Mersin'e, Mersinliye de bu yakışır” ifadelerini kullandı.

“Narenciyeye katma değer katıp markalaştırmamız lazım”
Narenciyenin, Mersin ve Türkiye için çok önemli olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Üretimin yüzde 25'ini, ihracatın yüzde 37'sini tek başına Mersin yapıyor. Birçok aile bu işten ekmek yiyor. Bu şehrin ekonomisinin bel kemiği narenciyedir. Narenciyeyi sadece narenciye olarak satmak yerine, ona muhakkak ülke olarak katma değer katmalıyız. Suyundan kurutmasına kadar narenciyeye değer katacak işleri yapıp, bunu markalaştırıyor olmamız lazım. Mersin'de bunu yapacak vizyon da potansiyel de var.”

Seçer: “Bütün işadamlarını Mersin'de yatırım yapmaya davet ediyoruz”
Konuşmasına “Enerjimiz yüksek” diyerek başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Seçer de Mersin'in Allah'ın bahşettiği her türlü güzelliği ve özelliği taşıdığını, kent yöneticilerinin görevinin de bu potansiyeli açığa çıkarmak olduğunu ifade etti. Festivalin iki açıdan önemli olduğuna işaret eden Seçer, “Mersin'i tanıtmak istiyoruz. Mersin'i dünyanın her noktasına taşımamız lazım. Bu etkinliklerle farklı kültürlerden insanları burada buluşturmak son derece önemli. Bugün 25 ülkeden 700'ü aşkın performans sanatçısı ile hem yurt içinden hem yurt dışından yüzbinleri aşacak ziyaretçilerimiz olacak. Narenciye önemli. İş dünyasının değerli insanları burada, Mersinimize pozitif ayrımcılık istiyorum. Başta TOBB bunu başlatabilir. Çok fırsat sunuyoruz. Enerji var, hareketlilik var, verimlilik var. Bütün işadamlarını Mersin'de yatırım yapmaya davet ediyoruz. Her türlü potansiyelimiz var” diye konuştu.

“Türkiye'nin tarım sektöründe öne çıkan ilk 3 ilinden birisi Mersin'dir”
Vali Su ise Mersin'in ticaret, sanayi, lojistik, ekonomi gibi her alanda önemli bir potansiyele sahip olmakla beraber, aynı zamanda bereketli toprakları, çalışkan çalışkan çiftçisiyle tarım sektöründe de önemli bir potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Su, “Türkiye'nin tarım sektöründe öne çıkan ilk 3 ilinden birisi Mersin'dir. Ülkemizin narenciye üretiminin dörtte birini, narenciye ihracatının yüzde 37'sini gerçekleştiren bir iliz. Sadece narenciyede değil, limon, çilek, muz gibi 7 üründe üretim olarak Türkiye birincisi, 8 üründe Türkiye ikincisi bir iliz. Mersin olarak tarım sektöründe çok ciddi bir potansiyelimiz var. Bu potansiyelimizin en önemli ayağını oluşturan narenciye ürünlerini tanıtmak, dünyayla buluşturmak, ilimizi ve ülkemizi tanıtmak amacıyla Narenciye Festivalini düzenliyoruz. Narenciyenin marka olması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. 2020 yılında Mersin ilimiz Dünya Turunçgil Kongresi'ne de ev sahipliği yapacak” ifadelerini kullandı.

Narenciye temalı defile
7. Mersin Uluslararası Narenciye Festivali'nde 'Narenciye' temalı defile büyük beğeni toplandı. Mersin Olgunlaşma Enstitüsü hazırladığı defilede boy gösteren mankenler, izleyenlerden tam not aldı. Ayrıca farklı ülkelerden gelen dans gruplarının ve flyboard gösterisi de festivale renk kattı.

33 metrelik tantuni yaparak, rekor kırdılar
Festival kapsamında kentin sevilen sokak lezzetlerinden tantuniyi de uluslararası vitrine çıkardı. Özel bir üniversitenin aşçılık bölümü öğrencileri 65 kilo et kullanarak 33 metre uzunluğunda dev bir tantuni hazırladı. Katılımcılar figürlerin çevresinde fotoğraf çektirdi, alanda kurulan stantları gezerek yöresel ürünleri tattı.

İlgili Fotoğraflar