AKİB, KOBİ'leri ihracat uzmanlarıyla buluşturdu

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin uygulamaya koyduğu 'KOBİ İhracat Seferberliği Eğitim Programı' kapsamında küçük ve orta ölçekli işletmecileri (KOBİ) uzmanlarla buluşturdu. İhracata atılım yapmayı planlayan KOBİ temsilcileri, desteklemeler, e-ihracat, pazar analizi, Eximbank kredileri, risk analizi, ihracat finansmanı, garanti ve sigorta konularında bilgilendirildi.
AKİB toplantı salonunda gerçekleştirilen iki günlük eğitim programının açılışında konuşan AKİB Genel Sekreter Yardımcısı Ümit Sarı, “KOBİ İhracat Seferberliği, Nasıl İhracatçı Olunur?” başlıklı sunumuyla KOBİ temsilcilerine ihracat yolunda ışık tuttu.  Ümit Sarı, AKİB bünyesinde ihracatçı olmanın önemini ve dış ticaretin püf noktalarını anlattı.
KOBİ'lere 300 bin lira geri ödemez destek
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Mersin İl Müdürü Danyal Peker ise ihracat odaklı KOSGEB destekleriyle ilgili bilgiler verdi. Destek limitlerinin yanı sıra bu desteklerde koşullar ve detaylar hakkında bilgiler veren Peker, İş Birliği Destek Programı kapsamında toplam 10 milyon lira destek verdiklerini kaydetti. Peker, “KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) kapsamında 300 bin liraya kadar geri ödemesiz destek, 700 bin liraya kadar geri ödemeli destek veriyoruz” dedi.
İşletme geliştirme destekleri
Peker, İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında 'Yurt İçi Fuar Desteği' ile 50 bin lira, 'Yurt Dışı İş Gezisi Desteği' ile 20 bin lira, 'Nitelikli Eleman İstihdam Desteği' ile 50 bin lira, 'Eğitim Desteği' ile 20 bin lira, 'Enerji Verimliliği Desteği' ile 35 bin lira, 'Tasarım Desteği' ile 25 bin lira, 'Sınai Mülkiyet Hakları Desteği' ile 30 bin lira, 'Belgelendirme Desteği' ile 30 bin lira, 'Test ve Analiz Desteği' ile 30 bin lira olmak üzere toplamda 290 bin lira destek sunduklarını bildirdi.
Dijital dönüşümün önemi büyük
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Eğitmeni Cüneyt Örkmez ise ihracatta dijital dönüşümü anlattı. Örkmez, 'KOBİ Destekleri ve İhracatçıların Dijital Dönüşümü' başlıklı sunumunda günümüz şartlarında dijital yeniliklerden maksimum yararlanmanın gerekliliğini vurguladı. Örkmez, çeşitli örnekler ve veriler yansıtarak planlı ve doğru adımlarla dijital bir dönüşüm yapıldığı takdirde elde edilecek olumlu sonuçları aktardı. Örkmez, ticarette öne çıkmak için firmaların dijitalleşmenin yanı sıra yazılım ve reklam konularına da önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İki gün süren seminerin devamında Ticaret Bakanlığı, Türk Eximbank, Kredi Garanti Fonu ile özel sektörden firmaların temsilcileri bilgi ve deneyimlerini aktardı.

08.10.2019