AHBİB'den logo tasarım yarışması

AKDENİZ HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

LOGO – LOGOTYPE TASARIM YARIŞMASI

ŞARTNAMESİ

KONU                               

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'ne bağlı, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (AHBİB) Logo- Logotype Tasarım Yarışması

KATILIM                          

Bu yarışmaya tüm Türkiye'den; grafikerler, üniversitelerin tasarım eğitimi veren bölümlerinin öğrencileri, amatör ve profesyonel tüm sanatçılar katılabilirler.

Yarışmaya katılacak adaylar, en fazla 3 (üç) tasarımla katılabilirler.

AMAÇ

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB)'nin kurumsal yapısı ile bütün aktiviteleri ve yazılı belge, broşür ve dijital ortamlarda kullanacağı özgün amblemi ve/ veya logosunun belirlenerek, AHBİB'i estetik ve etkili bir şekilde yansıtan,  vurgulayıcı nitelikte bir tasarımın ortaya çıkması hedeflenmektedir. Tasarıma, AHBİB' in aşağıda özetlenen kalite politikası yansıtılacaktır.

AHBİB; görev ve sorumlulukları çerçevesinde müşteri beklentilerini eksiksiz, doğru ve zamanında; tarafsızlık ve güvenilirlik ilkelerine bağlı kalarak karşılamayı amaçlar.

Ulusal ve uluslararası alanda en köklü ve en tecrübeli temsilcilerden biri olarak kabul edilen AHBİB, değişen dünya koşullarında, kurumsal varlığını sürdürebilmesi; kuruluş amacına uygun olarak ihracatı geliştirebilmesi ve üyelerinin bu alanda rekabet gücünü arttırabilmesi için organizasyon ve faaliyetlerini, ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara cevap verebilecek dinamik ve çağdaş bir yapıya kavuşturmayı hedefler. 

Böylelikle, AHBİB'e yeni bir vizyon ve açılım kazandıracak, kamuoyunda AHBİB algısı daha etkin bir şekilde gündeme getirecek ve AHBİB'i en iyi temsil edebilecek LOGO' nun seçilmesi amacıyla bu yarışma düzenlenmiştir.     

KATILIM ŞARTLARI

 1. Amblem ve logo yarışmasına, amatör ve profesyonel tüm sanatçılar katılabilirler.
 2. Yarışmacılar, yarışmaya en fazla 3 tasarımla katılabilecektir.
 3. Tasarımların daha önce herhangi bir yarışmada kullanılmamış olmaları gerekmektedir.
 4. Yarışmaya gönderilecek tasarımlarda aranacak şartlar şunlardır:
 • Yarışmaya katılanlar tasarımlarını amblem ve tipografik çözümlerle birlikte oluşturarak göndereceklerdir.
 • Renkli olarak çalışılacak işler, geniş kenarı 150 mm'den küçük olmayacak şekilde A4 (210x297 mm) kâğıda yerleştirilecek, altına ise, geniş kenarı 25 mm'den küçük olmayacak şekilde siyah beyaz örnekleri yer alacaktır. Çalışmalar şeffaf dosya içerisinde teslim edilecektir. Bu çalışmaların ayrıca CD, DVD veya flash bellek ortamında 300 dpi çözünürlükte CMYK renk modunda Tiff formatında kaydedilmiş olarak teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Yarışmacılar, ödüle layık görüldükleri takdirde, tasarımlarının adobe illustrator, freehand ve corel draw gibi vektörel grafik formatlarında hazırlanmış halini teslim etmeyi taahhüt ederler.
 • Yarışmacıların şartname almaları, adres, telefon ve e-mail bırakmış olmaları gerekmektedir.

DİĞER HÜKÜMLER

 1. Dereceye giren tasarımların tüm hakları AHBİB'e devredilmiş sayılır. Tasarım sahipleri, kullanılacak olan amblem ve logolarda hiç bir şekilde isim ve hak talebinde bulunamazlar.
 2. AHBİB, katılımı yeterli görmediği takdirde yarışmayı sebep bildirmeksizin sonlandırma hakkını saklı tutar. Böyle bir durumda eser gönderen yarışmacıların eserleri AHBİB tarafından kullanılmayacaktır.
 3. Ödül kazanan tasarımları AHBİB kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir. AHBİB'e teslim edilen tasarımlar, Türk Patent Enstitüsü'nce daha önce korunmaya alınmamış olmalı, bu nedenle tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır.
 4. Logo seçimde, yapıtlardaki özgünlük, estetik bütünlük ve konuya bağlılık temel alınacaktır.
 5. Yarışmacılar, gönderecekleri tasarımlar için belirtilen ödül dışında, herhangi bir ödül veya ücret kesinlikle talep edemez, yaptıkları başvurunun ardından yarışmadan çekilemezler.
 6. Yarışma sonuçları belirtilen tarihte www.akib.org.tr adresinde yayınlanacak ve ödül sahibine ayrıca yazılı bildirimde bulunulacaktır. Adayın iletişim bilgilerinde belirttiği adresi resmi iletişim adresi olarak kabul edilir. Bu adrese yapılan tebligatlar kişiye yapılmış sayılır.
 7. Tasarımlarla ilgili olarak fikir ve sanat eserleri kanunu ve ilgili mevzuata istinaden üçüncü kişilerce yöneltilebilecek her türlü talebin muhatabı tasarım sahibidir. Tüm hukuki sorumluluk katılımcıya aittir.
 8. Bu yarışma ile ilgili anlaşmazlıkların çözümünde Mersin Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.
 9. Yarışmacı, bu şartnameyi kaşeleyip imzalayarak tüm maddelerini kabul ettiğini beyan edecektir.
 10. Yarışmaya katılanlar, yukarıdaki şartların tamamını kabul etmiş sayılırlar.

ÖDÜL

1.'lik ödülü 8.000.-TL, 2.'lik ödülü 2.000.-TL, 3.'lük ödülü ise 1.000.-TL'dir.

Ödül, sonuçların açıklanmasını takip eden ilk 10 gün içerisinde verilecektir.

YARIŞMAYA KATILIM

Yarışmaya gönderilecek tasarımlar elden, posta ya da kargo yolu ile, en geç  05 Mart 2020 Perşembe günü Saat 17:00 'a kadar; “ Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği Limonluk Mh. Vali Hüseyin Aksoy Cd. No: 4 Yenişehir / MERSİN ” adresine teslim edilmiş ya da ulaştırılmış olmalıdır. Belirtilen tarih ve saatten sonra teslim edilecek çalışmalar, hangi nedenle olursa olsun yarışmaya katılamazlar. Postada oluşacak gecikme ve kayıplardan yarışma düzenleyicileri sorumlu tutulamaz.

YARIŞMA TAKVİMİ       

Son Teslim Tarihi                 : 05 Mart 2020 Saat 17.00 'a kadar

1.Eleme Tarihi                       : 06 Mart 2020         

2.Eleme Tarihi                      : 10 Mart 2020

Sonuçların Açıklanması      : 17 Mart 2020

İLETİŞİM BİLGİLERİ     

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği

Limonluk Mh. Vali Hüseyin Aksoy Cd. No: 4 Yenişehir / MERSİN

Tel. No: +90 324 325 37 37             Faks No:  +90 324 325 41 42

www.akib.org.tr   e-posta: ahmetutkubayir@akib.org.tr