Şirketlerde İhracat Verimliliği Geliştirme Uygulamaları

06 Kasım 2019 / MERSİN

AKİB olarak Mersin TİM-TEB Girişim Evi ortak faaliyetlerine “Şirketlerde İhracat Verimliliği Geliştirme Uygulamaları” eğitimiyle devam ediyoruz.

İşletmelerimiz globalleşen dünya ve daralan piyasa koşulları nedeniyle her geçen gün daha fazla ihracata yönelmektedir. Genel olarak ihracata baktığımızda ise düşük katma değer ve bilerek / bilinmeden üstlenilen riskler nedeniyle verimlilik azlığı gözlenmektedir. Firmalarımızın pek çoğunun açık hesap / mal mukabili satışlar nedeniyle tahsilatlarının risk altında bulunduğu bir gerçektir. İhracatta verimlilik güvenli ödeme / tahsilat yöntemleri ve gereksiz üstlenilen masrafların (rezerv vb.) minimize edilmesiyle artırılabilmektedir. Bu eğitimde dış ticarette güvenli ödeme yöntemleri ele alınacak, pratik bilgiler ile akreditifin kolay kullanılabilen ve riskleri / masrafları azaltan bir yöntem olduğu aktarılacaktır.

“Dış ticarette ödeme yöntemleri, En güvenli ödeme sistemi: Akreditif, Akreditif türleri, Akreditifte teyidin önemi, Akreditif açma / kabul etme ve okuma, Akreditifte dikkat edilmesi gereken noktalar” başlıkları ele alınacak olan eğitim ücretsizdir. 5 Kasım 2019 mesai bitimine başvurabilirsiniz.

Başvuru için lütfen tıklayınız

Tarih: 6 Kasım 2019 Çarşamba

Yer: Akdeniz İhracatçı Birlikleri Toplantı Salonu

Saat: 13.30-16.30

 

Eğitmenin Özgeçmişi

Muteber Boztemur,

1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. Akbank'ta Kambiyo servisinde başlayan dış ticarete ilgisi devam etmektedir. İC Şirketler Grubu şirketlerinde görev almıştır. 6 yıl Amerika Birleşik Devletleri Utah Eyaletinde yaşamış ve incelemelerde bulunmuştur. Ankara Dünya Ticaret Merkezi ve Girişim Eğitim Danışmanlık Merkezi'nde, dış ticarette başarının, bireyselin yanında kurumsal eğitimle gerçekleşeceği inancıyla eğitim ve danışmanlık projeleri geliştirmiş ve uygulamıştır. Bu projeler arasında ayrıca, uluslararası ticari heyet organizasyonları, uluslararası kongre ve fuar katılımları, match-making toplantıları da yer almıştır.

Eğitim konuları arasında temel dış ticaret bilgileri, teslim ve ödeme şekilleri, sigorta, gümrük ve kambiyo işlemleri, akreditif okuma, dış ticaret mevzuatı, uluslararası kültürel farklılıklar, uluslararası sözleşmeler, müzakere teknikleri ve uyuşmazlıkların giderilme yöntemleri, uluslararası pazar araştırmaları bulunmaktadır. Ayrıca dış ticarete kurumsal bakılabilmesini sağlamak amacıyla Girişim Merkezi'nin 'İş Planı'ndan esinlenerek geliştirilen 'Dış Ticaret Planı', 'Firma Dış Ticaret Analizi' ile eğitim ve danışmanlık faaliyetleri iç içe sürdürülmektedir.

Muteber Boztemur, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri için yeni hizmet modellerinin oluşturulması ve uygulanmasında görev almıştır. Bu tür çalışmaları arasında eşleştirme desteği modellemesi, sektörel kümelenmeler için uluslararası pazar araştırmaları yer almaktadır.

Farklı sektörlerde çok sayıda işletmede eğitim ve danışmanlık veren Boztemur, çeşitli kurumların eğitmen ve danışman havuzlarında yer almaktadır.

Muteber Boztemur, Girişim Eğitim ve Danışmanlık Merkezi tarafından hazırlanan ve uygulanmakta olan TEB KOBİ Akademi Kurumsal Gelişim Programı ve TEB KOBİ Danışmanı Yetiştirme programlarının dış ticaret ile ilgili tasarımında yer almış, devam eden uygulama çalışmalarında aktif olarak hizmet vermektedir.