Narenciye Kesim İşçisi ve Elci Ücretleri

Mersin, 12/09/2020

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.TAR.2020/508-4978
Konu: Narenciye Kesim İşçisi ve Elci Ücretleri

Değerli Üyemiz,

Çukurova Bölgesi Tarım İşçi Temsilcileri ile yapılan anlaşmaya göre, geçen sene yevmiye bedeli 88.-TL olarak belirlenmiş olup, bu husus ekli yazıda görülebileceği üzere Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ile Tarım İşçi Temsilcileri arasında varılan mutabakat ile centilmenlik anlaşması olarak imza altına alınmıştı.

Bu sene, 25 Ağustos tarihinde AKİB Merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda, AKİB Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte 30 narenciye ihracatçısı firma sahibi ve 24 Elci hazır bulunmuştur.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulumuz ve ihracatçı firma sahiplerinin hazır bulunduğu bir toplantının düzenlenmesi ve geçen sene imza altına alınan centilmenlik anlaşmasına bağlı kalarak devletin uyguladığı % 15'lik asgari ücret artış oranında yevmiye ücretini de aynı oranda artırarak 101.-TL olarak belirlenmesi gerektiğini belirtmek suretiyle gösterilen iyi niyete karşın, işçi kardeşlerimizin temsilcileri bu önerimizi kabul etmediler.

Üzülerek belirtmek isteriz ki, Yönetim Kurulu Başkanımızın ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin uzun ikna çabaları sonuç vermemiştir. Kısacası Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri yapılan protokola bağlı kalmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği
Yönetim Kurulu

 

Ek : 2019-2020 sezonu protokolü

İlgili Fotoğraflar