DYS Yararlanıcı Tanımlama ve Kullanıcı Yetkilendirme

Mersin, 11/09/2020

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.DY.2020/1580-4908
Konu: DYS Yararlanıcı Tanımlama ve Kullanıcı Yetkilendirme

Sayın Üyemiz,

Bilindiği üzere İhracat ve Hizmet Sektörü Destekleri ile DİR, HİR, VRHİB ve Belgesiz İhracat Kredileri programlarına ilişkin süreçlerin dijital ortamda yürütülmesini sağlayan Destek Yönetim Sistemi (DYS) 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yararlanıcı kayıt işlemlerine açılmıştır.

Mevzuat gereği 30 Eylül 2020 tarihinden itibaren ilgili İhracat ve Hizmet Sektörü Destekleri ile DİR, HİR, VRHİB ve Belgesiz İhracat Kredileri başvuruları sadece DYS üzerinden yapılacaktır.

Diğer taraftan, konuyla ilgili olarak T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan talimat gereği hâlihazırda Genel Sekreterliğimize KEP üzerinden destek başvurusu iletmiş ancak DYS yararlanıcı kayıt başvurusunu henüz gerçekleştirmemiş firmalarımızın destek başvuru dosyaları DYS yararlanıcı kayıt işlemleri tamamlanıncaya kadar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Bu itibarla, DYS bileşenlerinden faydalanacak firmalarımızın sisteme kayıt olmak üzere “Yararlanıcı Kayıt ve Kullanıcı Yetkilendirme” başvurularını KEP yoluyla Genel Sekreterliğimize ivedilikle iletmeleri önem arz etmektedir.

Bilgileri ve gereğini rica ederim.

Mehmet Ali ERKAN
Genel Sekreter

 

İlgili Bağlantılar:

https://ticaret.gov.tr/destekler/destek-yonetim-sistemi-dys

https://www.akib.org.tr/tr/ihracat-destekleri-destek-yonetim-sistemi.html