AKİB Koordinatör Başkanı A.Uğur ATEŞ Tim Heyeti İle Birlikte Bakanlıkları Ziyaret Etti

TİM DENETİM KURULU ÜYESİ VE AKİB KOORDİNATÖR BAŞKANI A.UĞUR ATEŞ TİM HEYETİ İLE BİRLİKTE

BAKANLIKLARI ZİYARET ETTİ

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Sn.İsmail Gülle ve yönetim ile denetim kurulu üyeleri, Ticaret Bakanı Sn. Ruhsar Pekcan'ı, Sağlık Bakanı Sn. Dr. Fahrettin Koca'yı, Tarım ve Orman Bakanı Sn. Bekir Pakdemirli'yi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank'ı  makamlarında ziyaret etti.

 

TİM Denetim Kurulu Üyesi, AKİB Koordinatör Başkanı ve Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Uğur Ateş, TİM Heyeti ile Bakanlık ziyaretlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

 

“TİM Başkanımız Sn. İsmail Gülle Başkanlığında TİM Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri olarak geçen hafta Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı makamlarını ziyaret ettik. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduğumuz bu ziyaretlerde yeni TİM yönetimi olarak projelerimizi anlattık.

 

-Ticaret Bakanımız'a ilk 100 gün eylem planı önerilerimizi arz ettik

 

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini bu göreve layık gördüğü için duyduğu mutluluğu dile getirdi, bir ekip olarak interaktif ve sonuç odaklı çalışarak, iyi ve güzel işler yapmaya çalışacaklarını ve yeni projeler üreteceklerini ifade etti. Ayrıca, Sayın Bakanımız, ihracatın TİM önderliğinde tabana yayılması gerektiğine işaret ederek, bu konuda çeşitli destekler sunmak için çalıştıklarını söyledi. Ticaret Bakanlığı olarak icra edecekleri tüm hizmetlerin ön hazırlıklarında, sivil toplum örgütleri ile uyum ve işbirliği içerisinde olmayı, doğru kararlar vermek için ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunmayı ve birlikte karar vermeyi hedeflediklerini vurguladı.

TİM Yönetimi olarak biz de Sayın Bakanımız'ı tebrik ederek, önümüzdeki döneme ilişkin bilgi alışverişinde bulunduk ve ilk 100 gün eylem planı önerilerimizi arz ettik.

 

- Üyelerimizin sorunlarını aktardık

Sağlık Bakanımız Sn. Dr. Fahrettin Koca'yı ziyaretimizde ise sağlık alanındaki reformları ve hizmet ihracatı konusunda önerilerimizi paylaştık. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin sorunlarını aktardık.

 

-Gübreye DNA barkodlu takibi içeren tebliğin yeniden gözden geçirilmesi hususunun değerlendirilmesi talebini ilettik.

 

Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir Pakdemirli'nin makamını ziyaretimizde,  Akdeniz Meyve Sineği zararlısıyla acil olarak mücadele edilmesi gerektiğini dile getirilerek, gübreye DNA barkodlu takibi içeren tebliğin yeniden gözden geçirilmesi hususunun değerlendirilmesi talebini ilettik.

 

- Ar-ge ve yatırım destekleyici politikalar uygulanması talebini dile getirdik.  

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank'ın makamını ziyaretimizde de TİM Yönetimi olarak kendilerini tebrik ederek, inovasyon, Ar-Ge ve girişimcilik çalışmaları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk. Sanayici ihracatçılarımızın Ar-ge ve yatırımları destekleyecek ve üretimde katma değeri arttıracak politikalar uygulanması talebini dile getirdik.

İlgili Fotoğraflar