Akamib 2018 Yılı Nisan Ayı İhracatı 49,7 Milyon Dolar

 

AKAMİB 2018 YILI NİSAN AYI İHRACATI

49,7 MİLYON DOLAR

 

 

Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB)'nin 4 aylık toplam ihracatı 197 milyon doları aştı.

 

2018 yılı Nisan ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2017 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 11,6 oranında artış göstererek 413 milyon 35 bin dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Nisan ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise % 3 oldu. 

 

2018 yılı Nisan ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) ihracatının Nisan ayında yaklaşık % 4 oranında düşüş göstererek 49 milyon 701 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, AKAMİB 4 aylık toplam ihracatının ise 197 milyon doları aştığını kaydetti.

 

- AKAMİB'de Orman Tali Ürünleri ihracatı %41 yükseldi

 

Kılıçer, Nisan ayında AKAMİB ihracatında 1. sırada % 65 oranında pay ile 32 milyon 279 bin dolar ihracatı olan Mobilyalar ürün grubu ihracatı yer aldığını ifade ederek, en çok artışın % 41 oranıyla Orman Tali Ürünler ürün grubunda yaşandığı bilgisini verdi.

 

- AKAMİB'den Cezayir'e mobilya ihracatında %134 artış

 

Türkiye geneli ve AKAMİB olarak sektörün Nisan ayında en önemli pazarının Irak olduğuna vurgu yapan Kılıçer, “AKAMİB ihracatında Irak pazarını Almanya ve İsrail takip etti. Cezayir ise nisan ayında yaklaşık %134 oranında artış ile AKAMİB ihracatında dikkatleri üzerine çekti. Türkiye sektör ihracatında ise Yunanistan, yaklaşık % 77 artış ile göze çarptı” şeklinde konuştu.