Ağustos Ayında Akdeniz'den 82,3 Milyon Dolar Değerinde Hububat Bakliyat İhracatı Yapıldı

AĞUSTOS AYINDA AKDENİZ'DEN 82,3 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE HUBUBAT BAKLİYAT İHRACATI YAPILDI

 

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Türkiye geneli Ağustos ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla, 9 günlük resmi Kurban Bayramı tatilinin etkisiyle birlikte %6 düşüş göstererek 508,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılı Ağustos ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; sektör bu dönemde Türkiye toplam ihracatından %4 oranında pay aldı.

 

-AHBİB olarak ülke geneli sektör ihracat payımız %16

2018 yılı Ağustos ayı sektörel bazda ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, AHBİB olarak 2018 yılının Ağustos ayında %7'lik düşüşle 82,3 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini ve ülke geneli hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatındaki payın  %16 olduğunu belirtti. Arslan, bu düşüşte Kurban Bayramı tatilinin de payı olduğunu ve değerdeki bu düşüşe rağmen, ihraç edilen ürün miktarının %11 oranında arttığını ifade etti. AHBİB 2018 yılının ilk 8 ayında 703 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirmiş oldu.

 

-En Fazla İhracat Yapılan Ürün Grubu Bakliyat Ürünleri

 

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB)'nin 2018 yılı Ağustos ayı değer bazındaki ihracatını ürün gruplarına göre inceleyen Arslan, 82 milyon  dolarlık sektör ihracatı içerisinde, bakliyat ürünlerinin geçen döneme kıyasla %49 artış göstererek 26,4 milyon dolarlık değeri ve %32'lik payı ile ilk sırada yer aldığını belirtti. Sektörde 13 milyon dolarlık ihracatıyla nohut toplam ihracatın %16'sını oluşturarak ilgili dönemde en fazla ihracatı gerçekleştirilen ürün oldu. Bununla birlikte mercimek ve yeşil mercimek ürünlerinin ihracatında görülen artışlar ise dikkat çekti.

 

-Irak İlk Sırayı Aldı

 

İhracat rakamları ülkelere göre incelendiğinde ise, Ağustos ayında Irak %20'lik payı ve 16,3 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 9,5 milyon dolarlık ihracat değeri ve %12 oranındaki payı ile Suriye takip etti.

 

2018 yılı ülkelere göre Ağustos ayına ait Türkiye geneli ihracat rakamlarını da değerlendiren Arslan “Irak'a Ağustos ayında %27'lik pay ile 139 milyon dolar değerinde sektör ihracatı gerçekleşti. Bunu Suriye ve Birleşik Devletler %8 ve %4'lük pay ile takip etti” dedi. Ağustos ayında Türkiye'den en fazla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihraç edilen ülkeler ise Irak, Suriye, Birleşik Devletler, Yemen, Angola ve Suudi Arabistan olarak sıralandı.

 

İlgili Fotoğraflar