English

Koordinatör Başkandan Aylık Değerlendirme

 

 

2017 Yılı İhracat Rakamları Değerlendirmesi

2017 yılına bereketle başladığımız yılın ilk ayında, ihracatımızın rekor bir seviyede geçen yılın Ocak ayına oranla %15 artış yakalaması oldukça umut verici olmuştur. Özellikle ihracatçıların, zor geçen bir yılın ardından, yılmadan yollarına devam etmesi sonucunda ihracatımız 10 milyar 500 bin dolara ulaşmıştır. Bölgemizde ve komşu ülkelerimiz ile ihracatımızı değerlendirdiğimizde, Rusya ile %57'lik ve Irak ile %42,4'lük artışların olması hepimizin derin bir nefes almasına sebep olmuştur.

Bulunduğumuz coğrafik konum gereği, dünyada yaşanan hiçbir olayı bağımsız değerlendiremiyoruz. Bu nedenledir ki, Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni Başkan'ın göreve başlaması, dolar-türk lirası paritesinin değişimi ve yaşanan dalgalanmalar ve nihayetinde petrol fiyatlarının da yükselmesi ihracat artış hızımızı bir nebze etkilemiştir.

Sektörel bazda rakamları incelersek otomotiv sektörünün ihracatımızı sırtladığını ve ardından da sırasıyla hazır giyim ve konfeksiyon, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik ve tekstil ve hammaddelerinin geldiği görülmektedir. Tekstil ve hammaddeleri sektörü 615,8 milyon dolarlık ihracat rakamı ve geçtiğimiz yıla oranla %3,3'lük artış ile yılın ilk ayını kapatmıştır. Almanya'nın ihracatımızda lider ülke olduğu listede, Birleşik Krallık, Irak, İtalya ve Birleşik Devletler ilk 5 sırada yer almaktadır.

Genel sekreterlikler bazında Akdeniz İhracatçı Birlikleri geçtiğimiz yılın Ocak ayına oranla ihracatını %37,2'lik müthiş bir artış görüldüğü ve 1 milyar dolara ulaştığını büyük bir mutlulukla söyleyebilirim. Bu artış ihracatçı birlikleri arasında en yüksek artış oranı olmasının yanında ayrıca %15'lik Türkiye geneli ihracat artışının da iki katından daha fazlasına tekabül etmektedir. AKİB olarak ihracatımızda kimyevi maddeler ve mamulleri, yaş meyve-sebze, hububat-bakliyat, çelik ve tekstil ve hammaddeleri sektörleri ihracatımızın ilk beşini oluşturmaktadır. Ocak ayı ihracatımızda ilk 5 ülkenin sırasıyla Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İspanya ve Malta olmuştur.

Yıla nasıl başlarsak öyle devam eder sözünden de hareketle bu yılın ihracatçımız ve ülkemiz için bol kazançlı geçmesini dilerim.