Yeni Yılın İlk Ayında Yaş Meyve Ve Sebze İhracatında Zirvede Yine AKİB Yer Aldı!

YENİ YILIN İLK AYINDA YAŞ MEYVE ve SEBZE İHRACATINDA ZİRVEDE YİNE AKİB YER ALDI!

 

2019 yılının ilk ayında Türkiye genelinde yapılan yaş meyve ve sebze ihracatının %60'ını, narenciye ihracatının ise %73'ünü gerçekleştiren AKİB sektör liderliği performansını sürdürüyor.

 

Yaşanan iklim zorluklarına, sınır bölgelerimizdeki gelişmelere ve Akdeniz Meyve Sineği sorununa karşın Yaş Meyve ve Sebze Sektörü ihracatının beklenenden yüksek gerçekleşmesini değerlendiren Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat SİN, özellikle son 2 aydır bölgemizi teslim alan, narenciye hasadını engelleyen yağışlara rağmen yaş meyve ve sebze ihracatının 200 milyon, narenciye ihracatının 103,5 milyon dolar olarak gerçekleşmesinde ihracatçı firmalarımızın gösterdiği azim ve çabanın yaş meyve ve sebze sektörü paydaşlarının yüzünü güldürmeye devam ettiğini belirtti.

Narenciye Ürünleri Liste Başını çekiyor.

Türkiye ekonomisine doğrudan katkısı ve üreticisinden işçisine, paketleyicisinden nakliyecisine kalabalık bir kitlenin geçim kaynağı olarak sosyal açıdan da önemli konumda yer alan yaş meyve ve sebze sektöründe, narenciye ürünlerinin katkısının altını çizen Nejdat SİN, ürün bazında bakıldığında narenciyenin temelini oluşturan mandarin, limon ve portakalın en çok ihraç edilen ürünler listesinde ilk 5'te yer aldığını ve Ocak ayı yaş meyve sebze ihracatının miktarda %61'ini ve değerde %52'sini oluşturduğu bilgisini vererek tüm çabalarının Türk narenciyesinin hak ettiği en yüksek değere ulaşması yönünde olduğunu belirtti.

Ocak ayında en çok ihraç edilen ürün mandarin olurken onu sırasıyla limon ve domates takip etti. Ocak ayının zirvesindeki mandarin ihracatında, 44,1 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı. Ocak ayında en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülke %27'lik payla Rusya Federasyonu olurken onu sırasıyla Irak, Romanya, Ukrayna ve Almanya takip etti.

 

Türk Narenciyesi Rus Basınında!

Üretici ve çiftçilerimizin alın teri ve özveriyle yetiştirdiği Türk yaş meyve ve sebze ürünlerini hak ettiği pazarlara ulaştırmak, Türk yaş meyve sebzesini dünyaya tanıtmak amacıyla yoğun çaba sarf ettiklerini ve bu kapsamda Rusya Federasyonu'nda bir tanıtım çalışması yürüttüklerinin altını çizen SİN, “Rus halkının önce kalplerine sonra evlerine girdik. İzlediğimiz iletişim stratejisi sonucunda Türk Narenciyesi Rusya'da Turkish Citrus şeklinde bilinen bir marka haline gelmiştir. Türk Narenciyesi için Rusya vazgeçilmez bir Pazar, Rus halkı için de Türk Narenciyesi vazgeçilmez bir lezzettir.” dedi.

 

Yeni Pazarlara Giriş Çalışmaları Tam Gaz Devam: Berlin Fruit Logistica Fuarında Türk Narenciyesi Vitrine Çıktı.

Her ülke vatandaşlarının Türk Narenciyesinin kalitesine kavuşmasının hakkı olduğu gayesiyle yapılan yeni Pazarlara giriş çalışmaları kapsamında dünyanın en hatırı sayılır uluslararası yaş meyve ve sebze fuarlarından olan ve AKİB tarafından 16. kez milli katılımı gerçekleştirilen Berlin Fruit Logistica Fuarı'na 38 firmayla katılındı. Avrupa'nın en büyük yaş meyve ve sebze fuarı olan Fruit Logistica Fuarı'nda 2018 yılında 80 ülkeden 3.100 firma yer almış ve 106.000 m2 alana kurulu ve sadece ticari ziyaretçilere açık olan fuarı 130 ülkeden 77.000 ziyaretçi gezmiştir. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere Türk Narenciyesinin tanıtımı ve ikramı yapılarak, Türk Narenciyesinin ürün kalitesi yine dikkatleri üzerine çekme fırsatını yakalamıştır. Bununla birlikte; 2019'un ilk ayında önceki dönemlere kıyasla ihracat tutarında ciddi yükselişler yaşanan ülkelerin olmasının sektör adına sevindirici olduğu belirten Nejdat SİN; “AKİB olarak üretici ve ihracatçılarımızla el ele vererek sektörümüzü dünya pazarlarında hak ettiği konuma taşımak niyetindeyiz. Ülke ürünlerimizin ulaşabileceği her sofraya sağlıklı, kaliteli ve uygun fiyatla erişmek amacımız doğrultusunda faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Ülke ekonomisini ve sektör çıkarlarını gözettiğimiz ve bu amaç için hareket ettiğimiz sürece dünya pazarındaki yerimizin hızlanan bir ivme ile yükseleceğine inanıyorum.” Diyerek tüm sektör paydaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

İlgili Fotoğraflar