Beyrut/Lübnan'a Yönelik Düzenlenen Gıda Sektörel Ticaret Heyeti

ASHİB'DEN LÜBNAN ÇIKARMASI

 

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) tarafından 7-11 Kasım 2018 tarihleri arasında Beyrut/Lübnan'a yönelik Sektörel Gıda Ticaret Heyeti düzenlendi. ASHİB, 13 firmadan 30 kişilik temsilcinin katılımıyla gerçekleşen heyet kapsamında gidilen Beyrut'ta yine bir başarıya imza attı.

 

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda heyet başkanı olan Ali Can Yamanyılmaz heyetle ilgili yaptığı değerlendirmede; “Birlik olarak, 2018 yılı içerisinde ilk olarak Irak'ın önemli ticari merkezlerinden olan Basra şehrinde gıda ihracatçılarımızı Iraklı ithalatçılarla buluşturduk. Ardından 2018 yılı Temmuz ayı içerisinde Japonya'nın başkenti Tokyo'da hem ihracatçılarımızın Japonya'nın en büyük market zincirleri temsilcileriyle ikili iş görüşmeleri yapmalarını sağlayan heyet ve bu heyetle eş zamanlı Türk gıda ürünlerimizin Japon halkına tanıtımını gerçekleştiren 20.000 kişinin katılım sağladığı sosyal mecralarda 5.000.000 kişiye ulaşılan Türk Gıda Festivali düzenledik. Yeni rotamızı ise Ortadoğu'nun en gözde ticaret merkezlerinden olan Lübnan olarak belirledik” diye konuştu.

 

Katılımcılara hem ikili iş görüşmeleri yapabilmeleri hem de heyetimizle eş zamanlı gerçekleşecek Lübnan'ın en önemli gıda organizasyonlarından olan Cooking Festival alanında ürünlerini sergileyebilmeleri için Çukurova Fuarcılık A.Ş. tarafından tahsis edilen alanda ürünlerini sergileyebilmeleri fırsatını sağladıklarını kaydeden Yamanyılmaz, “Çok verimli geçen heyet kapsamında ihracatçılarımızın yeni iş bağlantıları yapmış olduğunu öğrenmek bizleri çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

Yamanyılmaz, heyetin organizasyonu için her türlü yardım ve desteklerini esirgemeyen Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl ve Beyrut Ticaret Müşaviri Ümit Sezer'e ve Cooking Festival alanında katılımcılara ücretsiz alan tahsislerinden dolayı Adana Büyükşehir Belediyesi'ne de teşekkürlerini iletti.

 

7-11 Kasım 2018 tarihleri arasında Lübnan'ın başkenti Beyrut'a yönelik düzenlenen Ticaret Heyeti kapsamında 7 Kasım 2018 akşamı Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl katılımcıları büyükelçilik makamında ağırlarken, oldukça sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette büyükelçimiz katılımcılarla tanışma fırsatı buldu. 8 Kasım 2018 tarihinde ise ülkemizden Beyrut'a gelen ihracatçılar Beyrut'un en göz alıcı otellerinden olan Phonecia Otel'in toplantı salonunda Lübnan'ın çeşitli şehirlerinden gelen Lübnanlı gıda ithalatçıları ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Heyet kapsamında katılımcılar 8-10 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen Cooking Festival Fuarı'nda Çukurova Fuarcılık A.Ş. tarafından katılımcılarımız için tahsis edilen 48m2 alanda ürünlerini sergileme fırsatı bulurken, heyet 8 Kasım 2018 tarihinde Beyrut Ticaret Odası'nı da ziyaret ederek Beyrut'ta yatırım fırsatları ve ikili ticaretimiz hakkında bilgi aldı. Ayrıca katılımcılar süpermarket ziyareti gerçekleştirerek Lübnan pazar hakkında da bilgi sahibi oldu.

8 Kasım 2018 akşamı ise Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Beyrut Ticaret Müşaviri Ümit Sezer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Lübnan'da yerleşik Türk firma temsilcilerimiz, ayrıca Dışişleri Bakanı Mouin Merhebi ile birlikte Lübnan'ın çeşitli oda dernek başkanları ve Lübnanlı ithalatçıların katılımıyla hem Türk yemeklerimizin tanıtımı hem de iki ülke ticaret adamları arasında ileriye yönelik sağlam ticari ilişkiler sağlamak amacıyla bir Gala Gecesi düzenlendi.

Heyet başkanı Yamanyılmaz, ticari yönden büyük başarıya imza atılan bu heyetin ardından Lübnan'la ticareti ilişkilerimizi sağlamlaştırmak adına bu kez de büyük çapta gıda ithalatı yapan Lübnanlı iş adamlarının ülkemize getirileceği büyük bir alım heyeti organizasyonu planladıklarını ifade ederek, önümüzdeki dönemde birlik tarafından yeni hedef ülkeler belirlenerek bu ülkelere yönelik faaliyetlerin devam edeceği müjdesini verdi.  

 

 

İlgili Fotoğraflar