English

Birlik Hakkında

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği

         157,6 milyar dolarlık ihracat rakamı ile, günümüz dış ticaretindeki yoğun rekabet ortamında mevcut pazarlardaki payımızı korumak ve yeni pazarlar bulmak için ellerinden geleni yapan siz ihracatçılarımızın gayretleri sayesinde yaş meyve sebze ihracatımız miktarda 3.531.680.598 kg, değerde ise yaklaşık 2.39 milyar $ olmuştur. Ürün gruplarımıza detaylı bakacak olursak öne çıkan ürün grubu sektör ihracatımız içerisinde miktarda %45, değerde % 39 gibi önemli bir paya sahip olan narenciye ürünleri olmuştur. Narenciye ürünlerini sırasıyla yaş meyve ve yaş sebze ürünleri takip etmiştir. Ürün detaylarına bakacak olursak, narenciye ürünleri dışında ihracat artışımıza en çok katkı sağlayan ürünlerimiz arasında domates, üzüm, kiraz.vişne ve nar yer almıştır.

Yaş meyve sebze ürünlerimizin talep gördüğü en önemli pazarlarımız 2014 yılında da çok değişim göstermemiştir. Yine en önde gelen pazarımız Rusya Federasyonu olmuştur. İlk 5 pazar içerisinde Irak, Ukrayna, Almanya, Bulgaristan ve Suudi Arabistan yer almaktadır.

İhracatımızdaki artış eğiliminin yükselerek devam etmesi, halihazırda var olan pazarlarımızda payımızın artırılması ve yeni pazarlara ulaşılmasında ihracatçılarımızın önünü açacak tanıtım kampanyalarının öneminin farkındayız. Bu çerçevede, sektör ihracatımızda önemli bir paya sahip olan narenciye ürün grubunda önümüzdeki sezonu kapsayacak tanıtım ve reklam kampanyaları için çalışmalara da başlamış bulunmaktayız.

Tanıtım kampanyalarının yanı sıra, dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi ve değişikliklere ayak uydurulmasının da önemi dikkate alınarak sektörümüzün gelişmesi amacıyla çeşitli araştırma enstitüleri ve kurumların yapmış olduğu çalışma ve projelere desteklerimiz sürmektedir.

2014 yılında hava şartlarının iyileşmesi ve ihracatçılarımızın özverili çabaları sayesinde önümüzdeki aylarda sektör ihracatımızın artış ivmesi yakalayacağına ve sektörümüz 2015 yılı hedefi olan 2,6 milyar dolara ulaşacağımıza olan inancım tamdır. Özveriyle çalışmakta olan ihracatçılarımız sektörümüzü dünyada hak ettiği yere taşıyacak ve ülkemiz ekonomisine yapmakta oldukları katkıyı daha da artıracaklardır. Bu sayede Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 için ihracat hedefimiz olan 500 milyar $'a emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Yönetim Kurulu