English

Birlik Hakkında

Akdeniz Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, Genel Sekreterliğimiz bünyesinde yer alan, her geçen sene üretim ve ihracat potansiyeli artan önemli bir sektörümüzdür.

Sektörün altı alt grubunun liderliğini, hayvansal ürünler ihracatı göğüslemektedir. Bunu az bir farkla balık ve su ürünleri izlemektedir. Süt ve süt ürünlerinde dünyada 15. büyük üretici olmakla beraber kültür balığı üretiminde Avrupa'nın gözde ülkelerinden biri olan Türkiye, aynı zamanda kanatlı grubu üretiminde de yükselen bir trende sahiptir.

Kalitenin ön planda tutulduğu, üretimin hijyenik ortamlarda yapıldığı Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe komşularımız ilk sırayı alan ithalatçılarımızdır. Süt ve süt ürünlerinin, balığın, kanatlı hayvan etlerinin yanı sıra Türk yumurtası, küresel piyasada yoğun talep gören ürünlerimiz arasında yerini sağlamlaştırmıştır.

1986 yılında kurulan ve bugün toplamda 192 üyesi bulunan Akdeniz Su Ürünleri 2011 yılı Türkiye geneli 1,4 milyar dolar iken AKİB 192 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

 

 

Yönetim Kurulu

2011 Yılı Çalışma Raporu