Başkandan Aylık Değerlendirme

AKİB, FRANSA, FAS VE İSPANYA'YA İHRACATTA REKOR KIRDI

Hayri Uğur

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, kasım ayında 1 milyar 219 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtip, bu dönemde Fransa, Fas ve İspanya'ya yaptıkları dış satımın rekor düzeyde arttığını açıkladı. 11 aylık ihracat performansının yüzde 8,5 artışla 12 milyar 172 milyon dolara ulaştığını dile getiren Hayri Uğur, “Kasım ayında 56 milyon dolar ve yüzde 303 artışla Fransa, 28,5 milyon dolar ve yüzde 213 artışla Fas, 72 milyon dolar ve yüzde 67 artışla İspanya, ihracatımızı en fazla arttırdığımız ülkeler oldu” dedi. Uğur, Ocak-Kasım döneminde AKİB'in ihracatını yüzde 8,5 oranında arttırarak 12 milyar 172 milyon dolara ulaştırdığını duyurdu.

'12 aylık ihracatımız yüzde 9,2 artışla 13.5 milyar dolara ulaştı'
Koordinatör Başkan Hayri Uğur, Mersin, Adana, Hatay, Kayseri ve Karaman illerinde faaliyet gösteren 8 ihracatçı birliğin çatı kuruluşu olan AKİB'in bölgesel ihracat performansını değerlendirdi. Hayri Uğur, “Birliğimiz, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 düşüşle 1 milyar 219 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. AKİB olarak Ocak-Kasım dönemindeki ihracatımız yüzde 8,5 oranında artarak 12 milyar 172 milyon dolara yükseldi. Kasım sonu itibariyle 12 aylık ihracat performansımız ise yüzde 9,2 artışla 13,5 milyar dolara ulaştı” diye konuştu.

'En fazla ihracat yaptığımız ülkeler Irak, Rusya ve Mısır'
Kasım ayında ihracat yapılan ülkeleri ele alan Başkan Hayri Uğur, “Tüm kısıtlamalara ve korumacı tedbirlere rağmen kasım ayında en fazla ihracat yaptığımız ülke Irak oldu. Bu dönemde Irak'ta yüzde 8,3 artış yakaladık ve 132 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Irak'ı 94 milyon dolarla Rusya Federasyonu, 85 milyon dolarla Mısır izledi. AKİB olarak kasım ayında Fransa, Fas ve İspanya'ya ihracatımızı rekor düzeyde arttırdık. 56 milyon dolar ve yüzde 303 artışla Fransa, 28,5 milyon dolar ve yüzde 213 artışla Fas, 72 milyon dolar ve yüzde 67 artışla İspanya, ihracatımızı en fazla arttırdığımız ülkeler oldu” dedi.

'AKİB bölgesinde lider sektör kimyevi maddeler'
Türk ihracatçısının dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları ile küresel arenadaki pozisyonunu daha iyi noktalara taşıdığını vurgulayan Başkan Uğur, AKİB'in 11 aylık sektörel ihracatını şöyle değerlendirdi: “Ocak-Kasım döneminde Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz 4 milyar 597 milyon dolar, Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğimiz 3 milyar dolar, Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğimiz 1 milyar 41 milyon dolar ihracat gerçekleştirmişlerdir. Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz 958,4 milyon dolar, Mobilya, Kağıt ve Orman ürünleri İhracatçıları Birliğimiz 861 milyon dolar, Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliğimiz 776 milyon dolar, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliğimiz 320 milyon dolar, Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğimiz 265 milyon dolar ihracat performansı sergilemiştir. Türkiye ihracatı ilk 11 ayda yüzde 1,77 artarken, AKİB olarak ihracatımızı yüzde 8,5 oranında artırma başarısı gösterdik.”

'50 ülkenin ihracatı düşerken, ülkemizin ihracatının artması çok anlamlı'
Hayri Uğur, artan ihracat ile birlikte cari açığın düştüğünü ve dış finansman ihtiyacının azaldığını, faizlerin gerilemesiyle yatırım iştahının tekrar artmaya başladığını ve bunun bir yansıması olarak da ülke ekonomisinin tekrar büyüme trendine girdiğini vurguladı.  Türkiye'nin mutlaka katma değerli üretime ve bu ürünlerin ihracatına odaklanması gerektiğinin altını çizen Uğur, “Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'ın da açıklamalarında belirttiği üzere, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) 9 aylık verilerine göre, toplam ihracat değişimine bakıldığında, önde gelen ülkelerden 50'sinin ihracatı düşüyor. Bu 50 ülkenin düşüş ortalaması yüzde 2,6 düzeyinde iken aynı dönemde bizim ihracatımız yüzde 2,56 oranında arttı. Artış oranı bazında 7'nciyiz. Mutlak değer olarak baktığımızda ihracat artışında 5'inci sıradayız. Bunun çok anlamlı olduğunun bilinmesini istedim” diye konuştu.