English

Narenciye İhracat Sezonu 2 Eylül' de Başlıyor!

NARENCİYE İHRACAT SEZONU 2 EYLÜL' DE BAŞLIYOR!

Tarımın en önemli alt sektörlerinden birisi olan narenciye ülkemize sağladığı net döviz girdisi ile yarattığı istihdam açısından büyük bir önem arz etmektedir. Ülkemizde yaklaşık 3,6 milyon ton narenciye üretimimizin % 45 ini yani 1,6 milyon tonunu ihraç ederek dünyadaki narenciye ihracatçı ülkeler arasında 3. Sırada yerimizi almaktayız. Geçtiğimiz sezon Rusya ile Türkiye arasında yaşanan olumsuzluktan dolayı, ihracatçı arkadaşlarımız hazırlıksız yakalanmış olup narenciye ihracatında bir takım sıkıntılar yaşanmıştır. Ancak devletin üretici ve ihracatçıyı böylesi zor bir dönemde yalnız bırakmayıp, alternatif pazarların yaratılması ve mevcut pazarlardaki pazar payımızın arttırılması yönünde sağladığı desteklerle o sıkıntılı dönemi atlatmış bulunmaktayız. Aslında bir müsibet bin nasihate bedel misali ihracatçılarımız bir ya da birkaç pazara bağımlı olmama yönünde büyük bir ders almıştır. Bu bağlamda başta Ekonomi Bakanlığımızın öncülüğünde Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliklerimiz ve Narenciye Tanıtım Grubumuzun yoğun çalışmaları sonucu gerek alternatif pazarların yaratılmasına ve gerekse mevcut pazarlardaki ihracatımızın arttırılmasına yönelik büyük çapta çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya devam edilecektir.

Rusya ile ilişkilerimizin normalleşme sürecine girdiği bu dönemde henüz tarım ürünlerine uygulanan engeller ile ilgili herhangi somut bir karar çıkmamasına rağmen üreticimiz ve ihracatçımız umudunu korumaktadır. En kısa zamanda en büyük pazarımız olan Rusya pazarına narenciye ürünlerimizin geçmişte olduğu gibi hızlı bir şekilde gideceği beklentisi içerisindeyiz.

Tarım sektörü son yıllarda sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde büyük bir başarıya imza atmıştır. Rusya ile Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin hızlı bir şekilde geliştiği bu dönemde de sayın Cumhurbaşkanımızın etkisi ile bu sorunun en kısa zamanda çözüleceğine inancımız tamdır.

Son yıllarda Türkiye'de tarım alanında çok büyük gelişmeler yaşandı. Dünya standartlarında insan ve çevre odaklı üretim yapılması noktasında çok büyük çalışmalar yapılmaktadır. Üreticimizin ve üretimdeki bütün paydaşların iyi tarım uygulamaları ve modern tarım teknolojilerinin kullanılması yönünde ciddi anlamda bilinçlendirme ve denetim mekanizmalarının oluşturulması yönünde Tarım Bakanlığımızın öncülüğünde Ekonomi Bakanlığı ve İhracatçı Birliği katkıları ile çok yoğun çalışmalar yapılmıştır ve yapılan bu çalışmalar sonucu büyük bir başarı sağlanmıştır.

Narenciye Tanıtım Grubu olarak üretici ve ihracatçılarımızın ürün ve pazar bağımlılığını ortadan kaldırmak için Çukurova Üniversitesi, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve ALATA Araştırma Enstitüsü işbirliği ile yeni turunçgil çeşitleri geliştirme araştırmaları devam etmekte olup, yeni ürün geliştirme projeleri her yıl devam etmektedir.

Yine ihracatçılarımızın pazar çeşitliliğini geliştirmeye yönelik Uzak Doğu ülkelerine ihracat yapma ya da ihracat önündeki engellerin kaldırılmasına yönelik bir dizi faaliyetler hızlı bir şekilde yürütülmektedir. Ayrıca bu önümüzdeki dönem 8 ülkede Türk narenciyesini tanıtım faaliyetleri için uluslar arası ajanslarla anlaşma yapılmış olup 1 Eylül'den itibaren tanıtıma başlanacaktır. Ayrıca üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın üretim, paketleme, lojistik kaynaklı sorunlarının tespiti yapılmış olup bu anlamda üniversitelerimizle işbirliği yaparak sorunların giderilmesi yönünde bir dizi proje hayata geçirilmesi aşamasına gelinmiştir.

2 Eylül Cuma günü ihracat sezonu başlayacak olan, Türkiye'nin istihdam deposu bu sektörün üreticimize, ihracatçımıza ve sektörün tüm paydaşlarına hayırlı olmasını diliyorum.