English

Dünya Basınına Yansıyan Hububat-Bakliyat Sektörü Haberleri

 

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.HUBUB.2016/220-7737                          Mersin, 23/08/2016

Konu: Dünya Basınına Yansıyan Hububat-Bakliyat Sektörü Haberleri

  

Sayın

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Üyemiz

 

Birliğimiz üyelerinin uluslararası piyasalardaki sektörel gelişmeleri aylık olarak yakından takip edebilmelerini sağlamak üzere hazırlanan, temmuz ayı içerisinde yabancı basına yansıyan hububat-bakliyat sektörü haberleri çevirisi ekte yer almaktadır.

 

 

Ümit SARI

Genel Sekreter V.

 

Ek: 7 sayfa

Haber Başlıkları:

1- Kanada İstatistik Kurumu Raporu Yayınlandı

2- Yağmurlu Hava Kanada Mercimeğini Tehdit Ediyor

3- Kanada Mercimek İhracatı (20-26 Haziran)

4- Batı Kanada'da Tahıl Üretimi Son 5 Yılın Zirvesine Ulaşabilir

5- Saskatchewan ve Manitoba Tarım Bakanları; "Hububat Ürünleri Nakliyesine ilişkin Görüşlerimiz Alınmadı”

6- Kanada, Filipinler'in Buğdayla ilgili Endişelerine Son Vermek İstiyor

 

 

TEMMUZ AYINDA DÜNYA BASININA YANSIYAN

HUBUBAT-BAKLİYAT SEKTÖRÜ

HABERLERİ

  1. Kanada İstatistik Kurumu Raporu Yayınlandı

   Kanada Ekim Alanlarında Hububat Ürünlerinin Yerini Kanola ve Bakliyat Ürünleri Alıyor

   Kanada İstatistik Kurumu'nun Raporu Tahıl Ticareti Beklentilerini Doğruluyor

   Kanada İstatistik Kurumu Raporuna Göre, Kanadalı Çiftçiler, Tahıl Ürünleri Yerine Kanola ve Bakliyat Üretecek

   G3 Kanada Pazarlama Ajansından Bruce Burnett, anılan raporun tahminleri doğruladığını ve bundan sonraki tahminlerin ürünlere ve nasıl programlanacağına yoğunlaşacağını belirtti.Burnett, kanola ve bakliyat ürünleri ekim alanlarının artacağının, buğday, arpa ve yulaf ürünlerine ait ekim alanlarının ise azalacağının tahmin edildiğini belirtti.

   Kanada İstatistik Kurumu kanola ekim alanının bir önceki yıla oranla 700.000 dönüm artarak 20,020 milyon dönüm olarak gerçekleşeceğinin belirlendiğini duyurdu. Aynı şekilde Mercimek ekim alanında da geçen yıla kıyasla 700.000 dönüm artışla ve 2015-2016 döneminde ekilen 3,95 milyonun üzerindeki tohum sayısıyla 5,84 milyon dönüme ulaşacağı tahmin edilmektedir.

   Profarmer Kanada temsilcisi Mike Jubinville ticari beklentilerin dışında her hangi bir şeyin gerçekleşmediğini düşündüğünü belirtti.”Hava şartları ve verimlillik beklentileri doğru karar verme adına en önemli göstergeler olacaktır ve verimlilik temel olarak üretimin belirlenmesini teminen daha önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

   Toplam buğday ekim alanı, bir önceki yıldaki 24,1 milyon dönümden daha düşük seviyede 23,177 milyon dönüm seviyelerinde saptandı. Durum buğdayı ekimi 6,1 milyon dönüm seviyesinde aynı kaldı.

   Arpa ve yulaf ekim alanları ise yine bir önceki yıla kıyasla düşerek sırasıyla 6,385 milyon ve 2,861 milyon dönüm olarak gerçekleşti. Kanada İstatistik Kurumu, ürün ekilmemiş toprak alanlarının bu yıl rekor sayılabilecek ölçüde düşük seviyede bırakılarak 1,985 milyon dönüm gerçekleştiğini belirtti. 

  Ürünler

  Bir önceki Sezon Raporu

  2015-2016 sezonu

  (milyon dönüm)

  Kanada İstatistik Kurumu

  Haziran 2016

  (milyon dönüm)

  Kanola

  20,095

  20,020

  Toplam Buğday

  24,111

  23,177

  — Durum Buğdayı

  5,820

  6,100

  Arpa

  6,527

  6,385

  Keten Tohumu

  1,640

  0,925

  Yulaf

  3,337

  2,861

  Bezelye

  3,680

  4,274

  Mercimek

  3,950

  5,840

  Kaynak : www.grainews.ca

           2- Yağmurlu Hava Kanada Mercimeğini Tehdit Ediyor

  Kanada'da mercimek ekim alanlarında yaşanan artışın üreticiler üzerinde oluşturduğu memnuniyet, kötü hava koşullarının ürünleri tehdit etmesi dolayısıyla yerini endişeye bıraktı.

  Kanada istatistik birimi verilerine göre, çiftçilerin bu yıl mercimek ekimini %48 oranında artırmaları sonucu, ekim alanı 5,8 milyon dönüm araziye ulaştı.

  Simpson Seeds Genel Müdürü Greg Simpson, "Mercimek üretiminde artış öngörüldüğü zaman, bazı bölgelerde aşırı nemlenme yoktu” dedi.

  Simpson, El Nino hava durumundan La Nina hava durumuna geçildiğini, bu nedenle geçen sene sıcak ve kuru hava koşullarının göründüğünü, şu an ise serin ve yağmurlu hava koşullarının yaşandığını ifade ederek, bu gelişmenin mercimek üretimini olumsuz etkilediğini ifade etti.

  Simpson sözlerini şöyle sürdürdü; "2 numaralı ve daha kaliteli mercimekler tüketilmelidir ve bu nedenle 3 numaralı mercimekten 4 milyon ton üretmek bir başarı olarak görünmemektedir. Diğer taraftan, fazla nem hastalık riskini artırmakta ve bazı durumlarda ürünü tamamen de öldürebilmektedir. Mercimekler suda sadece 24 saatten az bir süre dayanabilmekte ve hasat sezonunda yağmurun devam etmesi halinde üründe kalite problemleri baş göstermektedir.

  Şimdiye kadar, aşırı nem ve ıslak noktalar Saskatchewan ve Manitoba'nın güney bölgelerinde görünmekle birlikte, Moose Jaw'da mercimek mahsulünün su birikintisi görmediğini ifade eden Simpson, başarıya ulaşmada bize yardımcı olacak olan etken, her ne kadar %20'si ıslak olsa da 5,8 milyon dönümlük ekim alanıdır diyerek sözlerine son verdi.

  Kaynak: www.producer.com

           3- Kanada Mercimek İhracatı (20-26 Haziran)

  Kanada Hububat Komisyonu verilerine göre, Kanada 20-26 Haziran haftasında 14.200 ton bezelye ihracatı gerçekleştirdi. 2015 /2016 sezon rakamları değerlendirildiğinde ise bu rakam bir önceki yıla oranla % 8 oranında artarak 2,333 milyon tona ulaştı. Kanada'nın mercimek ihracatı değerlendirildiğinde ise 20-26 Haziran haftasında gerçekleştirdiği 13,6 bin ton mercimek ihracatı ile toplam mercimek ihracatını 631,4 bin tona çıkarttı.

  Mercimek üretiminin gerçekleştirildiği Batı Kanada gibi bazı bölgelerdeki yoğun nem kalite ve verimliliklerde bir takım sorunlar oluşturmaya başladı. Ancak, 5,8 milyon dönümlük ekim arazisi düşünüldüğünde üretim seviyelerinin hala yüksek olması beklenmektedir.

  Hindistan'da güvercin bezelyedeki yüksek fiyatlar tüketicileri Kanada'dan yeşil mercimek satın almalarına yönlendirdi.

  Hindistan bakliyat sektörü paydaşları son yıllardaki yaşanan kuru havalardan sonra muson hava şartlarını yakından takip ediyorlar. Bazı üretim alanlarında yağışlar eksik kalmış olsa da, geçen dönemdeki yağmur miktarının yeterli olduğu söylenebilir.

  Prairie AG Hotwire verilerine göre, 2 numaralı Laird mercimek ürününün yeni mahsul fiyatı Batı Kanada'da ton başına 947,97.-$'a kadar çıkmıştı. Bu fiyat her ne kadar 1.543.-$ olan eski mahsul fiyatından düşük olsa da hala yüksek bir tutardı. Yeni mahsul kırmızı mercimekler ise 727.-$ fiyatına kadar işlem gördü.

  Kaynak : www.grainews.ca

           4- Batı Kanada'da Tahıl Üretimi Son 5 Yılın Zirvesine Ulaşabilir

  Çiftçiler ve Üreticiler Demiryolları İdaresini Büyük Mahsule Hazır Olmaları için Uyardı

  Batı Kanada tahıl üretimi 5 yıllık ortalamayı aşabilir.

  Bu yıl büyük bir ürün mahsulü beklentileri dolayısıyla Batı Kanada'da bulunan firmalar ve üreticiler nakliye dolayısıyla demiryolları taşımacılığının hazır olmasını istedi.

  2013-2014 sezonunda yine bu şekilde büyük bir ürün mahsulu zamanında yapılan yanlışların tekrarlanmaması arzu ediliyor.

  Merkezi Winnipeg'de bulunan Western Grain Elevator Association Tahıl Derneği Genel Müdürü Wade Sobkowich, bu sene hasatın çok büyük olacağını biliyoruz ve bu doğrultuda firmalar gerekli tüm önlemleri alıyor,” şeklinde açıklamalarda bulundu.

  Bu seneki mahsulun ortalamanın üzerinde olacağının tahmin edildiğini belirten Sobkowich, " Eğer bir problemle karşılaşılırsa, bu problemin nedeni 2013-2014 yılında karşılaşılan problemlerin nedenleriyle aynı olacaktır. O zamandan beri demiryolları taşımacılığında bir değişiklik yaratacak gerek siyasi gerekse rekabetçi yapıda her hangi bir gelişme yaşanmadı ve bu durum zorluk yaşanabilecek olası problemlerden biri olarak görünmektedir” dedi.

  Sobkowich sözlerini şöyle sürdürdü; "WGEA derneği bünyesinde yer alan ve Batı Kanada'daki tahıl ürünlerinin %90'ını yürüten 6 firma tarafından gerçekleştirilen tahminlere dayanılarak batı Kanada çiftçileri 68,6 milyon ton tahıl hasat edecekler ve üretimin en az 63,3 milyon ton en fazla ise 74,1 milyon ton olması beklenmektedir. En düşük tahminin gerçekleşmesi durumunda son 5 yılın ortalaması 61 milyon tonu geçmiş olacaktır. En yüksek tahminin gerçekleşmesi durumunda ise 2013 yılı rekoru olan 76 milyonu zorlamış olacaktır.”

  Sobkowich, bu rakamların demiryolları idaresine ve federal hükümete bildirildiğine dair de bilgi vererek sözlerine son verdi.

  Saskatchwan Tarımsal Üreticiler Derneği Başkanı Norm Hall de, bundan önceki büyük mahsulün göründüğü 2013 yılında, demiryolları taşımacılığının bu denli büyük bir mahsul beklemiyorduk mazaretine karşı bu yıl derneklerinin demiryolları taşımacılığının hazır bulunması için gerekli tüm çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

  Hall, ürünlerin Saskatchwan'da ve Batı Kanada kesiminde iyi göründüğünü, fakat çok sayıda işten çıkartmaların ve lokomotiflerin Amerika'daki demiryolları taşımacılığı için kullanılmak üzere yapılan leasing anlaşmalarıyla gönderileceğine ilişkin yayımlanan çok sayıda raporun kendisini endişelendirdiğini belirtti.

  Demiryolları idaresi, ve firmaların ve üreticilerin milyarlarca dolar gelir kaybına uğradığı 2013 2014 dönemindeki sorunu, tahıl mahsulunün rekor seviyelere ulaşmasına ve 100 yılda görünen en soğuk kış mevsimine bağlamaktadır. Fakat WGEA derneği problemin demiryolu taşımacılığının kapasitelerini arttırmalarına niyetlerinin olmadığını, bunun nedeninin tahıl nakliyecilerinin demiryolları taşımacılığına mahkum olmalarından dolayı olduğunu belirtmektedir.Kapasitelerinin artırılması yerine, uygun alan bulunduğunda taşınmasını tercih etmektedirler. Bu nedenle, nakliyeciler ve çiftçiler demiryolları idaresinin üzerinde anlaşılan ürünlerin nakliyesinin yapılmadığı zaman cezalandırılabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etmektedir.

  Kaynak : www.manitobacooperator.ca 

           5- Saskatchewan ve Manitoba Tarım Bakanları "Hububat Ürünleri Nakliyesine ilişkin Görüşlerimiz Alınmadı”

  Saskatchwan ve Manitoba Tarım Bakanları, Federal hükümetin çok daha şeffaf olacaklarına dair sözlerine karşılık, hububat ürünlerinin nakliyesi sisteminde gerçekleştirilecek yenilikler ile ilgili Ulaştırma Bakanı Marc Garneau ile görüşme fırsatı bulamadıklarını belirtti.

  Henüz Mayıs ayında atanan Manitoba Tarım Bakanı Ralph Eichler, "dürüst olmak gerekirse, görüşmelerin devam ettiğini bilmiyordum çünkü bu konu hakkında görüşlerim alınmadı” dedi.

  Hükümeti acele kararlar almaması için uyaracağız”

  Saskatchewan Tarım Bakanı Lyle Stewart, "sektör paydaşlarının sorunlarıyla ilgili yüz yüze görüşme imkanı bulabileceklerine ilişkin çok büyük umutlarımız var. Böyle bir fırsatın bize temin edileceği belirtilmişti ve umuyoruz ki bu fırsat tanınır.

  Stewart, Garneau ile hiçbir görüşme ayarlanamadığını ve Saskatchewan eyaleti tarafından hükümete gönderilen mektupların henüz cevaplanmadığını belirtti.

  Kanada hükümetinin ve eyaletlerinin tarım bakanları hububat ürünlerinin nakliyesi hususunun da tartışıldığı iki gün süren görüşmeler için Calgary'deydi.

  Gerçekleştirilen görüşmelerle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Kanada'nın nakliye sistemine ilişkin 8. Yuvarlak masa toplantısının da son bulduğu ve 16 Eylül tarihine kadar sektör paydaşlarının yazılı olarak taleplerinin yapılması gerektiği belirtildi.

  Winnipeg'de gerçekleştirilen toplantıda, Kanada Nakliye İdaresi tarafından temin edilen listeye göre üretici olarak Pulse Canada ve Yulaf Üretici gruplarının toplantıda yer aldığı belirtildi.

  Ayrıca toplantıda Batı Kanada Hububat Derneği temsilcisi ve Richardson International firması CEO'su Curt Vossen ve önceki adı Kanada Buğday Kurulu olan G3 Kanada'dan Karl Gerand da hazır bulundu.

  Garneau'nun Eylül sonu gerçekleştirilecek toplantıda bakan meslektaşlarına planlarını sunacağı belirtildi. Saskatchewan Tarım Bakanı Stewart ve Manitoba Tarım Bakanı Ralph Eichler, taleplerin ibraz edilmesinin son tarihi olarak Eylül ayı ortasının belirlenmesinin ayrı bir problem olduğunu belirtti. Stewart, 16 Eylül tarihinin çok geç olduğunu ve sektör paydaşlarının hasata göre kendilerini ayarlamaları gerektiği düşünüldüğünde yılın uygunsuz bir dönemine denk geldiğini belirtti.

  Garneau ise hububat nakliyesi konusunda kişisel olarak tanıştığı grupların da taleplerine karşılık vermiyor.

  Kanada Tarım Federasyonu Başkanı Ron Bonnet ipolitics'e yaptığı açıklamalarda, "Ulaştırma Bakanının şeffaflık ilkesi uyarınca görüşmeleri henüz kesin olarak başlatmadığını, Kanada Tarım Federasyonu'nun Mart ayından itibaren bakan beyle yüz yüze görüşmeye çalıştığını, . Garneau'nun ofisine 3 yazı gönderildiğini ancak sadece bir tanesinin Haziran ortasında cevaplandığını belirtti. Verilen bu cevapta da Bakanın müsait olmadığı bilgisinin verildiğini ifade etti.

  Bonnet, Kanada hükümeti tarafından Federasyon temsilcilerinin katılımıyla bir konferans düzenlendiğini ve bu konferansta Winnipeg yuvarlak masa toplantısının son toplantı olduğunun belirtildiğini ifade etti.

  Bonnet, Kanada Tarım Federasyonu'nun Batı Kanada'nın Bakanlarının ve sektör paydaşlarının da hazır bulunacağı acil bir toplantı taleplerini içeren bir yazı hazırlayarak Garneau'ya, Başbakan Justin Trudeau'ya, MacAulay'a ve Kanada Kamu Güvenliği Bakanlığı'na ilettiklerini belirtti.

  Kaynak : http://ipolitics.ca

  6- Kanada, Filipinler'in Buğdayla ilgili Endişelerine Son Vermek İstiyor

  Hububat Komisyonu değirmencilerin ihtiyaç duydukları kaliteyi yakalayabilmek adına parametreleri sınırladı.

  Kanada, Filipinler'in Kanada buğdayına karşı güven eksikliği hissettiklerine dair açıklamasının ardından ilişkilerini yeniden eski olumlu düzeye çıkartmak için çalışıyor.

  Filipinli sektör paydaşları Kanada Uluslararası Hububat Kurumu teknik komisyonunda yerini aldı. Winnipeg kurumunda Kanada uzmanlarıyla birlikte Kanada ürünlerinin özellikle Batı Kanada kırmızı bahar buğdayı işlemelerinin geliştirilmesiyle ilgili çalıştılar.

  Bir kaç yıl önceki yüksek kalitesiyle tamamen zıt olan Kanada'nın kırmızı bahar buğdayı, son yıllardaki kalitesiyle Filipin'deki sektörünü üzdü.

  San Miguel Mills Inc. firmasından Darwin Tatel, bir Kalite problem yaşandığını ifade etti ve "umuyoruz ki gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalar sonucunda aramızdaki güven sorununu gidermiş olacağız” dedi.

  Tatel ve dünyadaki ve Kanada'daki çok sayıda değirmenci, 2011 yılından sonra Kanada buğdayının işlenmesi sürecinde büyük sorunlar yaşamaya başlamıştı. Gluten miktarı ve diğer Kalite parametrelerinde büyük değişiklikler göründü.Değirmenciler için, değişkenlik çok maliyetlidir, çünkü üretimin durdurulmasına ve ekipmanlarının tamamıyla değiştirilmesine neden olabilir.

  Kanada tahıl sistemi yaşanan sorunu buğday çeşitlerini değiştirerel problemi yeni bir kategoriye taşımıştır. Sektör, yaşanılan bu zor sürecinden üstesinden gelineceğine inanıyor.

  Supeene, alıcıların daha fazla Kanada buğdayını satın almalarını umduklarını ve bu sayede son yıllarda yaşanan kalite sorununun nasıl üstesinden gelindiğinin görüneceğini belirtti.

  Kanada Uluslararası Tahıl Kurumu departman başkanı Yvonne Supeene, alıcıların Kanada tahıl ticaretini aşama aşama görmelerini sağlamanın bir zamanlar sahip olunan güvenin tekrar elde edilmesini sağlayacağını belirtti.

  Kaynak: www.producer.com