English

Dünya Basınına Yansıyan Bakliyat Sektörü Haberleri / 21.11.2016

 

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.HUBUB.2016/279-10190                Mersin, 21/11/2016

Konu: Dünya Basınına Yansıyan Bakliyat Sektörü Haberleri / 21.11.2016

 

- Myanmar, Hindistan'a Yıllık 100.000.-$ değerinde bakliyat ihraç edecek

Myanmar'ın Hindistan'a 100.000.-$'lık bakliyat ihraç etmesine ilişkin memorandum imzalandı. Hindistan 2017 yılından itibaren her yıl maş fasulyesi ve güvercin bezelye talebini yirmi beş bin ton artırmayı taahhüt etti. Ancak, Myanmar altı yüz bin tonun üzerinde maş fasulyesi ve iki yüz bin tonun üzerinde güvercin bezelyesi üretimi yapıyor olmasına rağmen, son yıl anılan ürünlerin veriminde azalma görüldü. Myanmar, hali hazırda yılda ortalama 240.000 ton bakliyat ihraç etmektedir. İhraç pazarları olarak başta Hindistan olmak üzere sonrasında sırasıyla Çin, Endonezya, Avrupa ülkeleri ve Japonya bulunmaktadır.

Kaynak : Xinhu

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Amerika'nın Ünlü Beslenme Uzmanı ELLİE KRİEGER'in gündeminde Bakliyat var;

"Fasulye, İnovatif Gıdaların İçerisinde Marketleri Dolduracak"

Amerika'nın en fazla okunan yemek kitapları listesinde yazdığı beş kitabı yer alan beslenme uzmanı Ellie Krieger'in Washington Post'ta yayımlanan yazısı.

" Birleşmiş Milletler tarafından 2016'nın "Uluslararası Bakliyat Yılı” olarak ilan edilmesinin ardından, bu yıl bakliyat ailesinden fasulye ile ilgili çok fazla değerlendirmeler yapıldı. Hiç kuşkusuz sadece değerlendirmelerle yetinilmedi. Fasulyenin içerisinde yer aldığı çeşitli inovatif gıdalar marketlerdeki rafları doldurmaya başladı bile.

Geçen ay Boston'da çok sayıda yeni yiyeceklerin sergilendiği Beslenme ve Diyetetik Gıda Konferansı ve fuarı gerçekleştirildi. Hazırlanarak sunumu yapılan yeni çeşitlerin içerisinde yer alan en popüler malzeme fasulyeydi. Bakliyatın besleyiciliğini kanıtlayacak çok sayıda sebep olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu hiç de şaşırtıcı değil. Bakliyat, protein, mineral, lif ve antioksidan kaynağı çok güçlü besleyici ürünlerdir. Diğer protein kaynaklarına oranla daha az su ve gübre ister. Fasulye, dünyada hemen hemen tüm kültürlerde mutfaklardaki yerini almaktadır. Tek zahmetli tarafı pişirilmeden evvel suya ve pişirilmeleri için belli bir zamana ihtiyaç duyulmasıdır. Bunun yanında mercimek gibi diğer bakliyat ürünleri 30 dakikadan kısa bir süre içerisinde hazır olmakta ve hiç şüphesiz, konserveleri hiçbir uğraş vermeden kullanımlarına fırsat vermektedir.

Çıtır Atıştırmalıklar

Yağda kızartıldıktan sonra kurutularak hazır hale getirilen fasulyeler, paketlenmiş atıştırmalıklar arasında piyasada en hızlı büyüme gösteren ürün grubunu oluşturuyor. Yakın bir geçmişe kadar böyle bir ürün grubundan bahsedilemezdi. Ancak gelinen noktada çok sayıda marka ve lezzet yerel marketlerde yerlerini aldı. Geçen ay Boston'da yapılan fuarda da birbirinden farklı lezzetler sergilendi. Bir çoğu nohut ile karıştırılmıştı, fakat bakla gibi diğer fasulyelerle de hazırlananlar bulunuyordu. Bu farklı lezzetlerin atıştırmalık sektörüne kazandırıldığını gördüm. Bu lezzetler, rafine edilmiş tahıl ile hazırlanan paketlenmiş atıştırmalık ürünlere göre çok daha fazla protein ve lif taşımaktadır. Fakat şunun da bilinmesi gerekir ki, yüksek kalorili olduklarından dikkat edilmesi gerekir.

Kraker ve Cipsler

Bakliyat cips ve kraker yapımında da kullanılmaktadır. Bu da geleneksel olarak tahıl ile üretilenlere kıyasla tüketicilere daha besleyici fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, fasulye ile üretilen cipsler mısır ile üretilenlerle aynı kaloriye sahip olmasına rağmen, mısır ile üretilenlere göre 2 kat fazla protein, 5 kat fazla lif ve 4 kat fazla demir ihtiva etmektedir.

Benzer durum fasulye ile yapılan krakerler için de geçerlidir. Örneğin mercimek kullanılarak yapılan krakerler, beyaz undan yapılan krakerler ile benzer kıtır özelliğe ve lezzete sahiptir, Ancak önemli ölçüde fazla protein ve lif ihtiva etmektedir. Bu krakerlerin piyasadaki başarılarının bir nedeni de, fasulye kullanılarak üretilen bir çok ürün gibi glütensiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Bakliyat ürünleriyle Makarnalar:

Fasulye unu ile yapılan Glutensiz makarnalar uzun bir zamandır mevcuttu ancak tatları lezzetli bulunmamaktadır. Boston'daki organizasyonda (Glutensiz) nohutlu makarna ön plana çıktı. Tadına bakmadan evvel çok tereddüt ettim ancak şaşırtıcı bir şekilde çok lezzetliydi. Besin yönünden iki kat fazla protein ve dört kat fazla lif ihtiva etmekte ve makarnanın demir değerini 3 kat artırmaktadır. Buna rağmen, ben hala klasik tam buğday makarnaya bağlı kalmaya, ancak üzerine besin değerini artırması için fasulye içeren sosumu dökmeye devam etmeye kararlıyım.

Fasulye Unu

Fasulyeden yapılan unlar yeni bir ürün olmamasına rağmen, yakın zamanda daha çok kullanılır hale geldi. Tüm yemeklerimde kullandığım unları nohut, fava ve beyaz fasulye olmak üzere üç çeşite ayırabilirim. Siz ayrıca siyah fasulye unu, bezelye unu ve diğer bakliyat unu karışımlarını da bulabilirsiniz. Kek ve kurabiye gibi yiyeceklerin hazırlanma tariflerinde yer alan unların bir kısmını bakliyat unu ile değiştirmeye gayret edin. Bu, besin değerlerini artırmak için size sunulmuş en kolay yollardan biridir”

Kaynak: The Washington Post

 

Ümit SARI

Genel Sekreter V.