English

ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezi Tanıtımı

 

 

Sayı: 17812098-TİM.AKİB.GSK.HUBUB.2016/248-8863                                Mersin, 6/10/2016

Konu: ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezi Tanıtımı

 

 

Sayın

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Üyemiz

ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezinden alınan yazıda;

"ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezi Ltd., Macar Milli Ticaret Evi'nin Türkiye'deki temsilcisi olarak 2015 yılında Türkiye'de kurulmuş ve iki ülke arasındaki ithalat-ihracat faaliyetlerinde aracı kurum görevini üstlenmiştir.

Hungarian National Trading House (MNKH), Macar küçük ve orta ölçekli işletmelerinin ihracat kabiliyetlerini ve ihracat miktarlarını artırmaya yardımcı olmak amacıyla, %99 devlet sermayesi ve %1 Macar Sanayi ve Ticaret Odası katkısıyla kurulmuş bir devlet ajansıdır.

Hungarian National Trading House bu görevi, hedef belirlediği ülkelerde, temsilcilikler açarak ya da itibarı yüksek yerel bir partnerle işbirliği yapmak suretiyle gerçekleştirmektedir. Türkiye'de de bu hizmeti gerçekleştirmek için ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezi'ni yetkilendirmiştir.

Kar amacı gütmeyen bir kurum olan ALX, Türk ve Macar Kobilerinin ticaretini geliştirmek, Türk firmalarına güvenilir tedarikçiler bulmak, Macar firmaları ile ticaret yapmayı isteyen Türk firmalarına rehberlik etmek, her iki ülke iş dünyasına yönelik dönemsel ve sektörel raporlar hazırlamak gibi hedeflere sahiptir.” denilmektedir.

Bu itibarla, yapılacak olan görüşmeler ve kurulacak işbirliklerinde ALX'in ciddi bir kurum olarak kurallara uygun, doğru yönlendirmeler yapacağı Macaristan Büyükelçiliği tarafından bildirilmiştir.

Bilgilerini rica ederim.

 

Ümit SARI

Genel Sekreter V.

 

Ekler:

1- ALX Macar Ticareti Geliştirme Merkezi Tanıtım Yazısı

2- Macaristan Büyükelçiliği yazısı