English

İRAN/TAHRAN KANATLI HAYVAN VE YUMURTA SEKTÖREL TİCARET HEYETİ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İRAN/TAHRAN KANATLI HAYVAN VE YUMURTA SEKTÖREL TİCARET HEYETİ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde Tahran/İran'a yönelik Kanatlı Hayvan ve Yumurta ürünlerini kapsayan Sektörel Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirildi. Heyet 27 ve 28 Eylül tarihleri arasında kamu kurum kuruluşları ile temaslarda bulunarak yumurta ve kanatlı hayvan sektöründe faaliyet gösteren firmalarla ikili görüşmelerde bulundu.

İlgili heyete Adana, Kayseri, Kahramanmaraş, Bandırma, Afyon, Balıkesir, Kahramanmaraş ve İzmir illerinden 12 firma 16 temsilci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Özcan, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden Şube Müdürü Halis Kaya, uzman Reşit Alper Erdil ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekretreliği'nden Proje Ar-Ge Organizasyon Şube Şefi Nurettin Barutcu katıldı. Program süresince Heyet Başkanlığı görevini Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Afyon yürüttü.

Program kapsamında ilk olarak 27 Eylül 2011 tarihinde Tahran Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ziyaret edildi. Tahran Büyükelçisi Sayın Ümit Yardım, Tahran Ticaret Müşavir Yardımcısı Sayın M. Serkan Buralı ve Alper Çakıroğlu ile sektör hakkında temaslarda bulunuldu. Sayın Ümit Yardım genel itibari ile Tahran'ın bürokratik yapısının diğer ülkelerden çok farklı olduğunu, İran ile ticaret yapmak isteyen firmalarımızın özellikle bu hususa çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti. İkinci olarak Kanatlı Hayvan ve Yumurta Sektörel Ticaret Heyeti İran Ticaret ve Madenler Odası'nı ziyaret etti. İran Ticaret ve Madenler Odası Başkanı Sayın Mohammad Nahavendiyan konuşmasında "Ülkelerin gelişimlerini sağlamada beraber hareket edeceği güveneceği ortaklarının olması şarttır. Bir ülke gelişimini uzun vadede garanti altına almak istiyorsa ticaret ortaklarını en az kendisi kadar düşünmeli ve ticaret yaptığı ülkenin menfaatlerini de göz ardı etmemelidir” şeklinde konuştu.

Programın ikinci ve son günü olan 28 Eylül 2011 tarihinde ise İran'ın önde gelen yumurta ve kanatlı hayvan sektöründe faaliyet gösteren firmaları ile ikili görüşmeler yapıldı.
Söz konusu heyetin son gününde yapılan görüşmelerde heyete katılan firmaların heyet hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu öğrenildi.

 

İlgili Resimler