English

DUBAİ FUARI

WORLD OF PERISHABLES

26-28 Eylül 2011

Dubai - BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

FUAR RAPORU

 

Ülke - Şehir : Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri

Tarih : 26-28/09/2011

Sektör: Kolay bozulabilir ürünler

Düzenlenme Sıklığı : Her yıl (4. yılı)

 

Bu yıl ilk kez milli düzeyde katılım gerçekleştirdiğimiz ve milli katılım organizatörlüğü Akdeniz İhracatçı Birliklerince gerçekleştirilen World of Perishables Fuarı'na, Narenciye Tanıtım Grubu da 35 m2'lik bir standla katılmıştır.

Dubai'nin alım gücünün yüksek oluşu, ticaret sirkülasyonu bulunan bir emirlik olması, Ortadoğu için bir geçiş noktası konumunda olması ve topraklarının %90'ının çöl olması Narenciye Tanıtım Grubu'nun bu fuara katılarak Türk narenciyesi için Pazar arayışı ihtiyacını doğurmuştur.

Fuar öncesinde Dubai narenciye ithalatçıları iletişim bilgileri Ticaret Müşavirliğinden alınarak standımıza davet edilmiştir.

Fuara katıldığımız 35 m2'lik stand 3 oturma grubunu içinde barındırmış ve bu standla Narenciye Tanıtım Grubu olarak fuara standsız katılan narenciye ihracatçılarımızın ikili görüşme yapabileceği bir imkan yaratılmıştır. Fuarda ayrıca çeşitli firmaların da katalog ve broşürleri sergilenerek ilgililere verilmiştir.

Fuar süresince ihracatçılarımıza tercümanlık hizmeti verilmiş, görüşme yaptıkları konuklarına taze sıkılmış meyve suyu ve diğer ikramlar yapılmıştır.

Fuardan bir gün önce Dubai Başkonsolusumuz Ümit Yalçın ve Ticaret Müşavirimiz Serdar Kumbaracı NTG ve Akdeniz Yaş Meyve-Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kavak, NTG Başkan Vekili Mustafa Türkmenoğlu, Yaş Meyve-Sebze Sektör Kurulu Başkanı Kemal Kaçmaz, NTG Yönetim Kurulu Üyeleri Latif Ünal, Nejdat Sin, Oğuzhan Altun ve Devrim Delatioğlu'ndan oluşan heyet tarafından makamlarında ziyaret edilmiştir.

Ziyaret sırasında Abu Dabi Ticaret Müşaviri Gökhan Adanalı ile THY Dubai Kargo Bölge Müdürü Mustafa Yaz da hazır bulunmuştur.

Ticaret Müşavirliğimiz tarafından yapılan bilgilendirmede; Dubai'de 8.000 Türk, tüm BAE'de ise 10.000 Türk yaşadığı, Dubai nüfusunun 1 milyon olduğu, Dubai Başkonsolosluğumuzun 1986 yılında kurulduğu ve Dubai'nin istikrarlı ve ümit vaat eden bir bölge olduğu bilgileri verilmiştir.

Bunun dışında Dubai'den Yemen, Ürdün, S.Arabistan vb. ülkelere de %0 gümrük ile gıda ürünleri (Canlı hayvan ürünleri hariç) sokulabileceği bilgisi verilmiştir.

Gıda ithalatının %80'inin zincir mağazalar tarafından yapıldığı, en büyük zincir mağazaların ise Carrefour ve Choitram olduğu, bu zincir mağazaların en önemli tedarikçilerinin ise; Federal Foods, Food Co. Ve IFFCO firmaları olduğu belirtilmiştir.

NTG Başkanı Ali Kavak ise konuşmasında; Suriye ve Mısır gibi işgücü maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerle rekabet edebilmenin çok mümkün olmadığını belirterek, Dubai'ye özellikle kara nakliyesinde sorunlar olduğunu vurgulamıştır.

Kavak ayrıca Türkiye'den Dubai'ye direkt ro-ro hattı konulmasının ihracatımızı olumlu yönde etkileyeceğini de belirtmiştir. Ayrıca Dubai'de ürün satarken aracıların fiyatları yükselttiği, zincir mağazaların satın alma yetkilileri ile direkt temasın önemli olduğu belirtilmiştir.

Dubai Başonsolosu Ümit Yalçın ise ihracatçıları dinlemiş, nakliyeyle ilgili THY kargo müdüründen, Türkiye'den Dubai'ye yapılan uçak seferlerinde geniş gövdeli uçakların kargo kapasitelerinin bir kısmının ihracat için kullanılabilmesi ile ilgili araştırma talebinde bulunmuştur.

Yalçın ayrıca Tanıtma Müşavirliğinin de Dubai'de Türk narenciyesini tanıtmaya yönelik 2 milyon $'lık bir bütçeleri olduğunu belirtmiş, bu konuyla ilgili ihracatçılardan proje beklediklerini bildirmiştir.

Yalçın ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri'nde Türk dizilerinin izlenme oranlarının %40 olduğunu ve gizli reklamın yasal ve ücretsiz olduğunu, Türk dizilerinde rahatlıkla Türk ürünlerinin reklamının yapılabileceğini söylemiştir.

Fuarın ilk günü Dubai Emir'i fuar açılışını yapmış, NTG Başkanı Ali Kavak'la da görüşmüş ve kendisine taze portakal suyu ikram edilmiştir. Fuarın ilk günü yine Ticaret Müşavirimiz Serdar Kumbaracı ihracatçıların yanında olmuştur.

NTG fuarın 2. günü Dubai halini ziyaret etmiş, oradaki işleyişle ilgili yerinde incelemelerde bulunmuştur.

Fuarın son günü ise Dubai Belediye Başkanı Hussain Nasser Lootah Türkiye pavyonunu ziyaret etmiş fuarla ilgili görüş sormuştur. Kendisine fuarın daha fazla ziyaretçi ağırlaması talebi iletilmiş Başkan ise fuarın henüz 4. yılı olduğunu, ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını belirtmiştir. Başkan bu yıl beklenen kriz ve Libya, Mısır, Suriye gibi ülkelerdeki olumsuz şartlar nedeniyle de yoğunluğun düşük olduğu bilgisini vermiştir.

Fuarın son günü Ticaret Müşavirimiz NTG tarafından akşam yemeğine davet edilmiş, Dubai'ye narenciye ihracatı ile ilgili görüş alışverişi bu yemekte de devam etmiştir.

Fuar süresince NTG standını ziyaret ederek, bizlere çeşitli konularda taleplerini ileten firma temsilcilerinin, firma isimleri, şahıs isimlerini, telefon faks vb. iletişim bilgilerini ve taleplerini içeren bir liste AKİB web sitesinde görülebilir.

 

Katılımcı Firma Listesi

İlgili Resimler