English

2011-2012 NARENCİYE SEZONU BAŞLADI

Yaş Meyve Sebze sektörü 2023 yılı için ortaya konan 10 milyar dolar hedefine ve bunu sağlamak üzere 2013 yılı için ortaya konan 3,1 milyar dolar ara dönem hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.

Yaş meyve sebze sektörü içerisindeki en önemli ürün grubu olan narenciye ürünlerinin 2011-2012 ihracat sezonu Enterdonat ve Mayer limona verilen 13 Eylül kesim ve 19 Eylül ihracat izni ile başlamıştır. Söz konusu ürünleri, yeterli olgunluğu ulaşmasının ardından diğer çeşitler de takip edecektir. Bu sezon gezilen yerlerde ürünlerin oldukça kaliteli olması nedeniyle üretici ve ihracatçılar olumlu beklenti içerisindeler.

Yoğun rekabetin yaşandığı dış pazarlarda özverili bir şekilde çalışan ihracatçılarımızın çabaları sayesinde ve Türk narenciyesinin bilinirliğinin hedef pazarlarda artırılmasını amaçlayan Narenciye Tanıtım Grubu'nun (NTG) yürüttüğü çalışmalarla bu sezonun bir önceki sezonda yakalanan başarıyı daha ileriye taşıyacağını bekliyoruz.

Narenciye ürünlerinin ihracatına başlanmasıyla, Sektörel Kırılım Projesi çerçevesinde yapmış olduğumuz ve yapacağımız çalışmalar ve dönemsel değerlendirmelerle yaş meyve sebze sektöründe 2023 yılı için ortaya konan 10 milyar dolar hedefin tutturulabileceğine ve artış trendinin süreceğine Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı olarak inanıyor ve 2011-2012 Narenciye Sezonunun tüm üretici ve ihracatçılarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

 

                                                                                                                       Kemal KAÇMAZ

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri

                                                                                                                               Sektör Kurulu Başkanı