Irak'a Yumurta İhracatı AKİB'de Masaya Yatırıldı

IRAK'A YUMURTA İHRACATI

AKIB'DE MASAYA YATIRILDI

 

 

Irak'a gerçekleştirilen yumurta ihracatındaki dalgalanmaların önüne geçilebilmesini teminen Irak'a ihracat gerçekleştiren üretici-ihracatçı firmaların ve Irak'lı yumurta ithalatçılarının katılımı ile 1 Şubat 2017 tarihinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri toplantı salonunda bir toplantı düzenlendi.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve Kanatlı Tanıtım Grubu'nun organizasyonu ile gerçekleşen toplantıda Türkiye Geneli'nde Irak'a ihracat gerçekleştiren üretici-İhracatçı firmaların temsilcileri ile Türkiye'den yumurta ithalatı gerçekleştiren Irak'lı ithalatçı firmaların temsilcileri bir araya geldi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının açılışını, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz yaptı. Ali Can Yamanyılmaz yaptığı konuşmada, yumurtanın su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün en önemli ihracat kalemlerinden olduğunu vurgulayarak, Irak'ın da sektör için önemine değindi. Bu nedenle de bu istişare toplantısına ev sahibi olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu toplantının her iki ülke işadamları için de hayırlı olmasını temenni etti.

Türkiye yumurta ihracatının %98 ini gerçekleştiren Afyon, Kayseri, Konya, İzmir, Manisa, G.Antep, Bursa, Çorum gibi başlıca bölgelerin temsilcilerinin katıldığı bu organizasyonda; İhracatçılarımız, Irak'ın 2016 yılı yumurta ihracatında 233 milyon dolar ve %80'lik pay ile ilk sırada yer aldığını belitti. Bununla birlikte Irak'lı ithalatçılar ise Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle, en büyük tedarikçileri olduğunu altını çizdi. Hem Türk hem de Irak'lı işadamları tarafından her iki ülkenin de karşılık olarak önemi vurgulandı. İki ülke arasındaki ticaret hacmini arttırmak hedefinde olduklarını dile getiren işadamları, bu toplantının amacının ticaretimizdeki dalgalanmaların önüne geçmek ve yumurtadaki fiyat istikrarını sağlamak olduğunun altını çizdiler.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller sektör ihracatının içinde büyük bir paya sahip olan kanatlı sektörünün en büyük pazarı olan Irak'a yumurta ihracatımızın masaya yatırıldığı toplantıda ve Irak'lı ithalatçılar ile 2017 yılı Şubat ayında bin tır sabit sayı bağlantısı yapılmış olup, karşılıklı imzalar atılmıştır. Bu anlaşmadaki amaç, komşumuzdaki ticari istikrarsızlık, sektörümüzdeki iletişimsizlikler nedeniyle ülkemizin karşı karşıya kalacağı döviz kaybını önlemek ve daha fazla döviz girdisi sağlamaktır. İki ülke arasındaki fiyat istikrarını sürdürülebilir kılmayı hedefleyen işadamları bu amaçla 2017 yılı içerisinde hem Irak hem de Türkiye'de bu toplantı gibi istişare toplantısı yapmayı planladıklarını dile getirdiler.

İlgili Fotoğraflar