AKİB Üyeleri Adana-Erbil Uçuş Hattının Tekrar Açılmasını İstiyor

24 Nisan 2017 tarihi itibariyle Borajet havayolları uçuşlarına geçici süre ile ara verdiğini açıklaması üzerine, Adana-Erbil uçuş hattı da kapandı. İhraç pazarları arasında ilk sırada yer alan Irak/ Erbil'e uçuşlarını Diyarbakır, Gaziantep, Ankara veya İstanbul üzerinden gerçekleştirmek zorunda kalan Akdeniz İhracatçı Birlikleri üyeleri için ciddi bir zaman ve ekonomik maliyeti artışı söz konusu oldu.

2016 yılında Türkiye'den Irak'a gerçekleşen, 7,2 Milyar Dolar ihracatın %20'si, transit ihracatın ise çok büyük bir bölümü AKİB üyesi firmalara ait. AKİB ihracatında ise 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılı Ocak-Mayıs döneminde de en büyük Pazar payına sahip olan Irak, bölgemiz için çok büyük önem arz ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı A.Uğur Ateş şunları söyledi :

"Irak, Türkiye'nin ve bölgemizin en önemli ihraç pazarlarından biri olmasının yanında coğrafi yakınlığı ile önemli miktarda Türk yatırımcısına da ev sahipliği yapıyor. Gerek pazar araştırması gerek mevcut yatırımlarda alınan görevler nedeniyle bir çok firmamızın personeli ile beraber bölgemizle ticaret gerçekleştiren yabancı firma temsilcileri de ülkeye giriş çıkış yaparken Adana-Erbil hattını kullanıyordu. Borajet havayolları'nın uçuşlarına geçici süre ile ara verdiğini açıklaması üzerine kapanan hat nedeniyle diğer iller üzerinden seyahat etmek zorunda kalan yerli ve yabancı yolcular için ciddi bir zaman ve ekonomik maliyeti artışı söz konusu oldu.

İhracatçılar ve Iraklı tedarikçi firmalar tarafından, uzun uçuş sürelerinin yarattığı zaman kaybı ve fiziksel yorgunluk nedeniyle asgariye düşürülen seyahat sıklığı, ticari ilişkileri de etkiliyor. Proje görüşmeleri ve satın alma için tedarikçilerin seçiminde bölgemiz firmaları ağırlığını kaybediyor.

Diğer taraftan, Erbil-Adana hattını kullanan Iraklı işadamı ve aileleri, ilk varış noktaları olan Adana ve çevre illerinde başta sağlık hizmeti olmak üzere alışveriş, konut alımı gibi bir çok alanda harcamalar yapmaktaydılar. Şimdi turistik ve ticari ziyaretler için gelen Iraklılar bu tür harcamalar için Gaziantep ve Diyarbakır illerini tercih ederken, özelikle bölgemiz hastanelerinde hizmet verilen yabancı hasta sayısında bir düşüş olduğu bilgisi var.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak, üyelerimizin karşı karşıya kaldığı bu sorunun çözüme kavuşması için gerekli girişimlerde bulunduk. İlk aşamada iki ülke arasındaki ticaretin daha fazla olumsuz etkilenmemesi adına Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ekonomi Bakanlığı'na ilettiğimiz konu ile ilgili bir sonraki aşamada ise Hava Yolları şirketleri ile de temasa geçeceğiz.